Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Člověk v tísni v Afghánistánu (2017)

  • 1 730 studentů ve třech podpořených školách
  • 191 kusů učebnic a školních pomůcek
  • 167 vyškolených lektorů a učitelů
  • 649 balíčků osiva a 6 sazenic brambor
  • 30 sazenic stromů

Hornatý a vyprahlý Afghánistán ležící na jihu Asie představuje od sedmdesátých let jedno z ohnisek napětí ve světě. Na rozloze téměř 10krát větší než ČR žije asi 35 miliónů obyvatel, z nichž více než 30 % je pod hranicí chudoby.

VZDĚLÁNÍ

Studenti afghánských středních zemědělských škol se vzdělávají ve velmi špatných podmínkách. Díky Skutečnému dárku se teď ale 1 730 studentů ze tří škol může učit ve výrazně kvalitnějším a důstojnějším prostředí. Školy mohly pro své žáky postavit a vybavit dva skleníky, jednu drůbežárnu a nakoupit věci jako pily, motyky či rukavice, které jsou pro praktické práce nutností. Učitelé a vedení škol absolvovali školení v chovu včel, pěstování plodin ve skleníku a rozvoji podnikání.

Ve dvou velkých afghánských městech Herátu a Džalálábádu se díky Skutečnému dárku učilo číst a psát 3 400 studentů z chudých rodin, přičemž 80 % z nich byly ženy. Studenti dostali 191 kusů učebnic a školních potřeb, jako jsou sešity či tužky. Kromě toho pomohl Skutečný dárek vyškolit 92 lektorů těchto kurzů.

OBŽIVA

V provincii Samangán na severu Afghánistánu se zdejší chudí farmáři na ukázkových polích učí ekologičtější a efektivnější zemědělské postupy. Díky Skutečnému dárku obdrželo 609 farmářů semena kukuřice, ječmene, pšenice, fazolí, cizrny a dalších plodin, sazenice brambor, 30 sazenic stromů a poukázky na osivo. Poukázky můžou směnit na tržišti s dodavateli a koupit druhy osiva, které potřebují.

Čtyřicet nejchudších rodin, které nemají vlastní pole, dostalo vybavení k založení malých zeleninových zahrad: semena, sazenice, sázecí lopatky a další nástroje pro pěstování zeleniny, materiál pro instalaci skleníku. K zeleninovým zahradám také přibudou malé nádrže na sběr vody na zalévání.

 

 

Člověk v tísni v Afghánistánu 2017 | Skutečný dárek

Člověk v tísni v Afghánistánu 2017 | Skutečný dárek

Člověk v tísni v Afghánistánu 2017 | Skutečný dárek