Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Žádná ruská agrese jí v cestě stát nebude. Olena zvládla přijímačky v češtině a jednou se chce stát lékařkou!

Sedmnáctiletá Olena se na Ukrajině chystala na studium zdravotnické školy, když přišla válka a musela společně s maminkou a mladší sestrou ze země utéct.

Nový domov našly na Karlovarsku, kde mladší sestra nastoupila na základní školu a Olena se začala připravovat na přijímací zkoušky na českou střední školu. Požádala nás o pomoc a my jsme ji začali doučovat češtinu a připravovat na pohovor a písemné testy. 

Skutečný dárek. Žádná ruská agrese jí v cestě stát nebude. Olena zvládla přijímačky v češtině a jednou se chce stát lékařkou!

Olena s naší pracovnicí nejprve komunikovala částečně anglicky. I díky znalosti angličtiny a latinky pro ni nebyl problém rychle zvládnout českou abecedu a pustit se do gramatiky. Scházely se dvakrát týdně na dvě hodiny a probíraly hlavně gramatiku a slovní zásobu, ale také si zkoušely simulovat pohovor k přijímacím zkouškám. Důležité bylo, aby Olena rozuměla otázkám a dokázala krátkými, jednoduchými větami odpovědět. 

V den přijímaček jsme Oleně všichni drželi palce a měli jsme velkou radost, když se na vysněnou školu dostala! Trpělivá a pečlivá práce se vyplatila a Olena v září nastoupila na obor praktická zdravotní sestra.  

Všechny pojmy se teď učí znovu v češtině 

S pracovnicí se schází i nadále, procvičují teď hlavně slovní zásobu. Za každou dvouhodinovku rozeberou jednu až dvě soustavy biologie člověka. Ačkoli toho Olena hodně ví a zná, musí se to znovu učit v češtině. Kromě toho procvičují i konverzaci, rozebírají krátký text nebo čtení s porozuměním.  

Olena je velice bystrá a houževnatá studentka, která si zaslouží šanci ukázat světu, že ji žádná ruská agrese nebude stát v cestě za vysněným cílem. Jde ve šlépějích své maminky, zdravotní sestry, a jednou se chce stát lékařkou. Lékař je dle jejích slov nejušlechtilejší ze všech povolání, které je v každé době potřeba. Říká, že je to těžká a velice zodpovědná profese bojující s nemocí a se smrtí. Držíme jí palce, ať jí v cestě stojí co nejméně překážek, a jsme moc rádi, že jsme jí mohli pomoci.