Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Význam lesní školky pro Etiopii

V lesní školce Ramada u etiopského města Leku právě probíhá nejpilnější období roku. Školka, který byla poslední tři roky zavřená, se za podpory Člověka v tísni připravuje na novou sezónu. Znamená to, že třicet místních pracovníků tu pilně čistí 1,5 hektaru velkou plochu. Je potřeba půdu připravit na osetí, tedy shrabat staré rostliny, zeminu prosít, rozdrtit velké hroudy a zrýt zarostlé záhony. Zatímco u nás tyto práce provádí zemědělské stroje, tady vše probíhá ručně.

Etiopie je jednou ze zemí závislých na zemědělství. Bohužel, vinou přírodních podmínek a neudržitelným čerpáním přírodních zdrojů, dochází v mnoha oblastech k odlesňování a k masivní erozi, která znemožňuje další využití půdy a ubírá už tak malá políčka místním farmářům. Člověk v tísni proto v Etiopii zahájil projekty zaměřené na zalesňování a antierozní opatření, jejichž součástí je i tato školka.

Tyto projekty mají pro místní převážně zemědělskou populaci zásadní význam. Etiopským zemědělcům pomáháte prostřednicím Skutečného dárku i Vy. Díky certifikátu Ovocné stromky budeme moci ve školce Ramada vysázet během příštího roku 500 000 sazenic, které pomůžou 12 000 domácností. Mezi sazenicemi jsou, jak ceněné lesní stromky postupně vysazované ve vesnicích jako součást protierozních opatření, tak ovocné stromky jako mango, papája či avokádo do zahrad drobných farmářů pro obohacení jejich stravy a drobný příjem. Sázet se bude také káva či strom moringa, který si velmi pochvaluje paní Munaga Shakamal: „Moringa od vás nám hodně pomáhá. Listy můžeme jíst jako zelí a kromě toho má strom léčebné účinky, pomáhá nám na cukrovku, na krevní tlak a listy můžeme i prodávat na trhu. Strom také velice rychle roste, takže nám slouží už po třech měsících.“

Harer Dugda z etiopské mise Člověka v tísni k významu lesních školek dodává: „ V této školce pěstujeme díky kombinaci kompostu, písku a lesní zeminy bohaté na živiny velice kvalitní sazenice stromků. Ty následně přispějí, jak k udržitelnosti místních zdrojů, zejména větší úrodnosti půdy, tak k lepší obživě místních zemědělců. Není to první školka kterou podporujeme. Například letos se nám z vedlejší školky podařilo zasadit 250 000 sazeniček stromů. A to díky dárcům, kteří si koupili darovací certifikát v akci Skutečný dárek.

Význam lesní školky pro Etiopii | Skutečný dárek

 

Význam lesní školky pro Etiopii | Skutečný dárek

 

Význam lesní školky pro Etiopii | Skutečný dárek

 

Význam lesní školky pro Etiopii | Skutečný dárek
Sazenice jako protierozní opatření

V Etiopii se většina lidí na venkově potýká s nedostatkem přírodních zdrojů, které pro ně představují hlavní způsob obživy. V posledních třiceti letech dochází k soustavnému přečerpávání zemědělské půdy, masivnímu odlesňování, erozi a snížené dostupnosti vody.

Úbytek lesů v zóně Sidama na východě země je způsoben převážně rozšiřováním pastvin a potřebou palivového dřeva, které slouží jako jediný zdroj energie pro domácnosti. Letos zahájený tříletý projekt se proto zaměřuje na dosažení udržitelného přístupu k užívání přírodních zdrojů mezi místními obyvateli a rozšíření možností jejich obživy.

V rámci projektu jsme během podzimu tohoto roku zmodernizovali lesní školku a zasadili 250 000 sazenic. Těch by během příštích dvou sezón mělo být celkem jeden milion. Sazenice se budou sázet ve vesnicích jako protierozní opatření.