Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Volby na školách vedou angolské studenty k aktivnímu občanství

Veřejné volby nejsou v Angole samozřejmostí. Od vzniku republiky v roce 1975 se zatím konaly pouze třikrát, v letech 1992, 2008 a letos v září. Do budoucna se ale plánuje zavedení obecných voleb. Je proto důležité, aby mladá generace chápala jejich důležitost a uvědomovala si dopady svého hlasování. Tomu má pomoci projekt Let’s Vote (Volby na školách), který Člověk v tísni a organizace Mosaico v Angole provozují. 

„Až budu plnoletý, budu ve volbách hlasovat zodpovědně, protože už vím, jak volby fungují. Rád budu pracovat i ve volební místnosti,“ řekl jeden z účastníků projektu, student Vivaldo Sebastião Adão  

Skutečný dárek. Volby na školách vedou angolské studenty k aktivnímu občanství

Projekt se zaměřuje na generace teenagerů, kteří brzy dosáhnou plnoletosti a získají volební právo. Studenti ve třinácti vybraných školách si už vyzkoušeli simulace volebních kampaní a praktická cvičení. Ve skupinkách si vymysleli vlastní volební program a podali si kandidátku. Vítězná „strana“ pak díky projektu získala asi 30 tisíc korun na realizaci svého záměru.  

Před skutečnými obecními volbami v Angole si budou studenti v simulaci moci navíc vyzkoušet i jaké to je, jít k volbám a volit kandidáty, kteří jsou i na opravdových volebních lístcích.

V jedné ze zapojených škol jsme natočili video z projektu, podívejte se na něj na našem Youtube kanále!

 

Angola