Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Voda pro školu v Afghánistánu

“Posledních 11 let byla naše škola bez vody. Na opravy potrubí a studny nebyly peníze. I když jsme zkoušeli získat podporu od státu, nikdo nám nepomohl,“ vypráví ředitel dívčí školy v Kapise Mohammad Yousef Ayoubi. Provincie Kapisa se nachází 80 km severovýchodně od Kábulu. Pouze jedna třetina místních obyvatel umí číst a psát. Jedná se většinou o muže, u žen je procento gramotných ještě výrazně menší. To je způsobeno nejen tradičním pohledem afghánské, muži dominované společnosti na roli žen, ale také obdobím, kdy za vlády Tálibánu byly všechny dívčí školy zavřené.

Člověk v tísni za posledních deset let v této zemi opravil nebo postavil desítky škol. Tam, kde je to možné, se snažíme podporovat i dívčí školy. Kromě opravy budov nebo dodání pomůcek zlepšujeme i situaci ve školách obecně. Proto jsme podpořili i dívčí školu v Kapise, kam jsme pomohli přivést vodu, která je pro české školáky naprostou samozřejmostí a bez které si v Evropě školu ani nedovedeme představit.

“Do školy dochází 2 800 studentek ve věku 6 – 18 let a 60 učitelů. Bylo velmi náročné spravovat tak velkou školu bez vody. Ta je potřeba k pití, do koupelen, na zavlažování školních pozemků. Protože je vodní kanál vzdálený jen asi 100 metrů od školy, plánovali jsme k němu natáhnout trubky a vodu z něj čerpat. Nikdy jsme však neměli dostatek zdrojů. Až letos se na nás usmálo veliké štěstí, když nám pomohli lidé z Česka. Dostali jsme pumpu, trubky a zásobárnu vody. Díky tomuto systému máme konečně pitnou vodu přímo ve škole a jsme za to nesmírně vděční.”

Osmnáctiletá studentka Nilufar na otázku, jakou změnu jí a její škole projekt Skutečný dárek přinesl, odpovídá: “Voda je v Afghánistánu zdroj života, je pro nás vším. Bez vody nepřežijeme více jak dva dny. A v létě už nám nebude tolik horko. Budeme mít krásně zelenou zahradu se stromy a květinami.”

Voda pro školu v Afghánistánu | Skutečný dárek
.

 

Voda pro školu v Afghánistánu | Skutečný dárek
.

 

Voda pro školu v Afghánistánu | Skutečný dárek
.