Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Včelaření není žádný med

Sourozenci Giga a Gvantsa žijí s rodiči v horské vesničce Lechkhumi v Gruzii. Život tady není med, přesto se sem rozhodli po studiu na univerzitě vrátit. Jejich motivací byl právě med. Věnují se totiž – s velkou láskou — včelařství. Je to naše rodinná tradice. My jsme mezi včelami vyrostli. Praděda to naučil dědu, děda tátu a táta nás dva,” říká Gvantsa. Ta pracuje jako učitelka v místní malotřídce, učí 14 dětí. Odpoledne se stará s Gigou o včelstvo, po večerech zdobí sklenice na med.

Včelaření není žádný med | Skutečný dárek

V roce 2020 Člověk v tísni nabídl včelařům v Gruzii teoretické i praktické školení. Měsíc jsem tam chodil. Nejužitečnější mi byly znalosti o včelí královně a mateří kašičce. Pak jsme dostali grant. Za tyhle peníze jsme si koupili potřebnou techniku. Díky tomu se naše včelstvo třikrát rozrostlo,” popisuje Giga.

A do budoucna mají velké plány. Giga vystudoval kvalitu potravin a svoje znalosti chce využít v praxi. Na zahradě staví centrum, kde by se místní včelaři měli vzájemně učit, aby jejich produkty byly ještě lepší a měli větší šanci uplatnit se na trhu. Už tu skoro nikdo nežije, jen starší lidé. Chceme povzbudit ostatní mladé lidi, aby se vrátili jako my. Jako včelaři by si tu vydělali peníze,” říká Gvansta a dodává: „Tuhle práci milujeme, a to je největší motivace se zlepšovat.”

Včelaření je pro mnohé chudé rodiny v Gruzii jednou z mála příležitostí, jak si vydělat na živobytí.