Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Válka mu sebrala domov, Artur se ale postavil na vlastní nohy

Když začala válka v Náhorním Karabachu, Artur Aleksanyan uprchl z provincie Qashatagh a usadil se ve městě Goris. Bylo mu tenkrát 26 let a aby si vydělal nějaké peníze, začal pracovat ve stavebnictví.  

Na stavbě ho potkala šťastná náhoda – měl totiž přístup do kuchyně, kde mohl připravovat oběd. Majitelka domu jeho jídlo jednou ochutnala a zjistila, že má na vaření talent. Povzbudila proto Artura, aby se přihlásil do rekvalifikačního kurzu Člověka v tísni. Artur se stal kuchařem a nyní je šéfkuchařem v Mirhavu, jedné z nejznámějších restaurací ve městě. 

Skutečný dárek. Válka mu sebrala domov, Artur se ale postavil na vlastní nohy

Můj otec rád vařil. Nebyl vyučený, ale vařil rád. Tak jsem k němu vzhlížel a snil, že taky budu vařit, vzpomíná Artur. Jednou by chtěl mít svůj vlastní podnik. Malé občerstvení, kde budu moct předvést, co umím, popisuje. 

Arturův příběh je ojedinělý, ale kurzy zlepšily život i celé řadě dalších lidí. Jednou z nich je Liana Movsisyan, která žije v arménské oblasti Sjunik. Utekla sem z provincie Qashatagh jako Artur a z domova si s sebou přinesla jen strach a nejistotu. Dříve pracovala jako účetní, ale po útěku se rozhodla vyzkoušet něco jiného. Díky Člověku v tísni absolvovala kurz v květinářství, a nakonec získala nové zaměstnání. Je z ní teď floristka, její práce jí rozjasňuje život a pomáhá jí překonat následky války. 

Lidem, jako jsou Liana a Artur, pomáháme v rámci projektu REACT, který má za cíl zajistit potřeby více než 17 tisíc vysídlených lidí v celé Arménii. Zájemci mohou absolvovat rekvalifikační kurzy, poskytujeme jim také humanitární pomoc, ochranu dětí či kariérní poradenství. Kurzy zatím absolvovalo více než 300 osob.