Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

V patnácti letech začal pracovat, nyní se chce vrátit do školy

Matěj pochází ze sociálně znevýhodněného prostředí, kvůli nezaplaceným účtům rodině občas přestane fungovat elektřina a odkázání jsou tak na příbuzné a známé, u kterých si třeba nabíjejí telefony. Aby Matěj přispěl do rodinného rozpočtu, opustil v patnácti letech první ročník učiliště a začal pracovat.

Přes složité rodinné zázemí ho ale neopouští pozitivní myšlení a energie do života. Díky pracovnicím nízkoprahového klubu Člověka v tísni, kam pravidelně dochází, se teď snaží na školu vrátit a zvýšit si vzdělání. 

Skutečný dárek. V patnácti letech začal pracovat, nyní se chce vrátit do školy

Matěj do nízkoprahového centra Člověka v tísni dochází již skoro deset let a za tu dobu se účastnil mnoha aktivit a vytvořil si pevný vztah s našimi pracovnicemi, které mu pomáhají zvládat každodenní těžkosti. Matějova rodinná situace je totiž komplikovaná. Pochází z početné rodiny, jejíž příjmy jsou velmi nestabilní, kvůli čemuž byl Matěj nucen předčasně odejít z učiliště a začít pracovat. 

Do rodinného rozpočtu přispíval nemalou částkou, po nějaké době ale pochopil, že to takhle dál nejde, a odstěhoval se. Teď žije u nevlastního bratra a konečně dostal prostor změnit svůj život. V tom mu pomáhají i pracovnice nízkoprahového klubu. 

Matěj je velmi nadaný na hudbu, takže mu pracovnice Člověka v tísni zapůjčily na rok kytaru, aby mohl aktivně trénovat a rozvíjet se. Také se chce vrátit na školu, přihlášku si podal na učební obor kuchařské práce. Pokud se na něj dostane, jsou pracovnice připraveny nabídnout mu retrostipendium, měsíční finanční pomoc pro studenty ze znevýhodněného prostředí, které má za cíl částečně pokrýt náklady spojené se studiem.