Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

V DR Kongo vyrábíme dřevěné uhlí z bambusu

Provincie Jižní Kivu je součástí obrovské Konžské pánve, na které se rozprostírá druhý největší deštný prales na světě. Ten ale ustupuje v důsledku kácení místními obyvateli, pro které je dřevo často jedinou možností, jak sehnat otop. Vzhledem k ekonomické situaci v DR Kongo není aktuálně reálné nahradit dřevěné uhlí obnovitelnými zdroji, jako je vodní nebo sluneční energie. Alternativou může být uhlí z bambusu.  

„Nemohu si dovolit často kupovat dřevěné uhlí, protože je drahé, a tak často chodíme do lesa a kácíme dřevo, které potom spálíme, jinou možnost nemáme. Tento projekt nám ale v budoucnosti umožní vyrábět dřevěné uhlí z bambusu a už nebudeme muset kácet žádné stromy, popisuje situaci paní Florance Kubonaga. 

V DR Kongo vyrábíme dřevěné uhlí z bambusu

Bambus se přirozeně vyskytuje v místním prostředí, rychle roste a uhlí z něj vyrobené má podobné vlastnosti jako uhlí dřevěné – vynikající výhřevnost a spalovací vlastnosti. Jeho kořeny navíc zpevňují půdu snadno podléhající erozi. Zejména podél cest v odlehlých kopcovitých oblastech se stává, že v období dešťů dochází k odplavení části silnice nebo celého svahu, což odřízne místní obyvatele od přístupu na okolní trhy, ke zdravotní péči a dalším životně důležitým službám.  

Díky Skutečnému dárku jsme již vysadili tisíce sazenic bambusů. Plánujeme také postavit pece na výrobu bambusového uhlí, poskytnout školení prodejcům a spolupracovat s místní firmou Kivu Briquettes. Tímto způsobem přispíváme k boji proti odlesňování, podporujeme místní ekonomiku a chráníme klima v regionu. 

DR Kongo