Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Už nesedíme na zemi!

V afghánském městě Mazar-e-Sharif stojí už dvacet let dvoupatrová budova dívčí školy Ghwahar Shahd Begam. Avšak budova, jejíž stav by si zasloužil mnohé opravy, je to jediné, co dívky mají. Chybí peníze na její údržbu, na nákup potřebného vybavení. Nyní školu navštěvuje přes 2 800 studentek a část se jich musí učit v provizorních stanech na školním dvoře, protože se všechny do stávajících tříd nevejdou. Navzdory tomu všemu však počet zájemkyň o vzdělání stále roste.

Paní Asria je ředitelkou školy už čtyři roky. Svěřuje se: “Já vím, jak moc tato země potřebuje vzdělané lidi. A vzdělání pro dívky je obzvlášť důležité. Za vlády Talibanu dokonce dívčí školy zcela zrušili a jen postupně se daří prosadit v muži ovládané společnosti, že na vzdělání mají právo i jejich manželky a hlavně dcerky. Přitom situace je taková, že číst a psát umí jen každá pátá žena. Díky Vašemu daru už nemusí studentky během výuky sedět na podlaze, ale využívají pohodlné židle a lavice. To je veliký rozdíl.”

Studentka Samira dodává: “I já bych Vám chtěla moc poděkovat za nový nábytek. Co bychom však ještě potřebovaly, jsou nové třídy. Nyní máme pět provizorních tříd ve stanech na školním dvoře. Židle a lavice jsou zabořené do vody a bláta a občas fouká opravdu studený vítr. Je těžké se v těchto podmínkách soustředit, jako dnes, kdy nás čeká důležitá zkouška. Ale jak říkám, aspoň, že už nesedíme na zemi!”

Člověk v tísni nechal pro dívčí školu vyrobit židle a lavice pro 200 studentek. Navíc jsme pořídili základní nábytek do sborovny pro učitele a vedení školy a malé vodní čerpadlo, které nahradilo rozbitou ruční pumpu.

 

 

 

 

Už nesedíme na zemi! | Skutečný dárek

 

Už nesedíme na zemi! | Skutečný dárek

 

Už nesedíme na zemi! | Skutečný dárek

 

Už nesedíme na zemi! | Skutečný dárek

 

Podpora školství v Afghánistánu

Vzdělání je jednou z klíčových témat Člověka v tísni v Afghánistánu, a to již od roku 2001. Za tu dobu jsme postavili nebo opravili přes 82 základních a středních škol a pomohli zlepšit podmínky pro více než 50 000 studentů a učitelů.

Nyní pracujeme na obnově zanedbaného středního zemědělského školství. Kromě materiální podpory škol, se zaměřujeme na revizi vzdělávacího kurikula, připravujeme praktické učební plány a metodické i tematické školení pro učitele a ředitele škol. Pro studenty, učitele, farmáře i představitele ministerstva zemědělství organizujme praktické workshopy.