Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Učebnice pro Detameho a jeho spolužáky

Na jihu Etiopie, ve vesničce Sorge, postavil Člověk v tísni novou budovu zdejší školy. Ta částečně nahradí stávající budovy postavené z jen z hlíny a klacků. Sorge slouží jako škola pro děti ze širokého okolí. Je o ní velký zájem, také proto, že jako jedno z mála zařízení v oblasti nabízí výuku všech osmi ročníků.

Kvůli intenzivnímu využití škola chátrala. Navíc chyběly základní pomůcky a nábytek, takže děti často při vyučování seděly na zemi. Škola neměla ani odpovídající hygienické zázemí, chyběla tekoucí voda, k nejbližšímu vodnímu vrtu je to 8km.

To všechno se s novou školou změnilo. Do čtyř nových tříd se vejde minimálně 200–250 žáků, k dispozici je i kabinet pro učitele. Do lavic také budou moci usednout další děti, které se dříve do tříd už prostě nevešly.

A díky Skutečnému dárku dostali žáci v Sorge jeden opravdu užitečný dárek – sadu celkem 162 ilustrovaných učebnic. Například patnáctiletý Detame Arsicha má nejraději amharštinu (oficiální jazyk v Etiopii) a angličtinu. Nově teď tedy bude moci při hodinách využít třeba obrázkový slovník nebo učebnice angličtiny. Pro Detameho a jeho spolužáky je to velká změna – doteď na hodinách používali jen opravdu jednoduché a mnohdy zastaralé učebnice, které škola dostala od místního školního úřadu.

Až Detame dokončí osmou třídu, má šanci, že se mu podaří žít lepší život, než jaký měli jeho rodiče, chudí rolníci. V Etiopii je totiž stále negramotná více než polovina obyvatel a i základní vzdělání je tu tak velkou investicí do budoucnosti.

Poděkujte prosím všem lidem v Čechách!,“ říká jeden z místních učitelů Damise Largo, když se se školou i místním dětmi loučíme. „Nová škola je opravdu krásná! Bude se tu skvěle učit.

 

 

 

 

 

Učebnice pro Detameho a jeho spolužáky | Skutečný dárek

Děti ochotně pózovaly, třeba s učebnicí společenských věd.

Učebnice pro Detameho a jeho spolužáky | Skutečný dárek

Knížky jsou jak v amharštině, tak v angličtině.

Učebnice pro Detameho a jeho spolužáky | Skutečný dárek

Dětem jsme ukázaly i darovací certifikáty, díky nimž učebnice dostaly