Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Suman znovu našla zápal pro školu. Dívkám jako ona pomáháme se vzděláním

Dvanáctiletá Suman chodí do osmé třídy jedné ze škol ve městě Rautahat na jihu Nepálu. Je bystrou žačkou, ale každý měsíc přijde o pět dní výuky kvůli menstruaci. Kvůli špatným podmínkám na toaletách je pro ni totiž složité si ve škole vyměnit vložku. Podobné problémy řeší i stovky dalších dívek, které tak přichází o důležité učivo a ztrácí motivaci ke vzdělávání. 

Člověk v tísni proto v oblasti uspořádal 28denní workshop zaměřený na inkluzi a rovnost pohlaví. Workshop proběhl ve dvanácti komunitních školách a celkem se ho zúčastnilo 1067 chlapců a 1067 dívek, kteří chodí do šesté až osmé třídy. Jeho cílem bylo hlavně minimalizovat počet žáků, kteří školu ukončí předčasně, a podpořit školy v cestě za inkluzivním prostředím. 

Skutečný dárek. Suman znovu našla zápal pro školu. Dívkám jako ona pomáháme se vzděláním

Dívky se na workshopu dozvěděly důležité informace o sexuálním a reprodukčním zdraví a bezpečnosti, ale také o finanční gramotnosti, podnikání, vedení týmu nebo komunikaci. Zatímco byla Suman na workshopu, její škola navíc získala 18 tisíc nepálských rupií (cca 3 300 korun), aby mohla zajistit čistotu, soukromí a bezpečnost toalet a poskytnout žačkám vložky. 

Po workshopu Suman znovuobjevila radost z učení. “Jsem velmi vděčná za tento projekt, díky kterému mám ve škole čisté a bezpečné místo, kde si mohu vyměnit vložku, když mám menstruaci,” řekla. 

Ajima má díky projektu šanci dokončit školu 

Workshopu se zúčastnila také Sumanina spolužačka Ajima. Její rodiče jsou velmi chudí, vydělávají si prací na cizích polích. Kromě Ajimy navíc živí i její dva mladší bratry. 

Ajimin otec chtěl, aby se v šestnácti letech provdala a odešla ze školy. V této oblasti je to poměrně běžné, protože na vzdělávání dívek se tradičně neklade velký důraz. Ajima se ale zúčastnila workshopu Člověka v tísni, kde se dozvěděla, co to jsou dětské sňatky, jak ohrožují vzdělání, zdraví a omezují životní příležitosti. Dozvěděla se také o nepálských zákonech a předpisech, které se dětskými sňatky zabývají.  

S pomocí školy se jí nakonec podařilo přesvědčit i rodiče o důsledcích takového rozhodnutí. Rodina se rozhodla, že se sňatkem počká alespoň do Ajiminých dvaceti let. Ajima je za to velmi vděčná, protože díky tomu bude moci dostudovat školu.