Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Sousedé vědí, že dobře šiju

Paní Premila přišla kvůli válce na Srí Lance o část rodiny i domov. Díky šicímu stroji od dárců z Česka může šít a uživit své dvě děti.Když jsme utíkali z domova před válkou, vojáci právě bombardovali vesnici a cestu. Utíkali jsme na sever do města Vavuniya tak rychle, jak to šlo. Moje matka a osmiletá dcerka a mnoho dalších lidí bombardování nepřežilo,“ vypráví mechanicky devětadvacetiletá Premila a její oči jsou upřené do prázdna.

Většinu roku 2009 její rodina prožila v utečeneckém táboře. V říjnu je armáda konečně pustila, jejich domek byl ale za války zbořen. Nemáme dům. Proto bydlíme v dočasném přístřešku z vlnitého plechu. Ale jinak se věci začaly pomalu vracet do zajetých kolejí. Děti – šestiletá Januha a desetiletý Sangeeth tu chodí do školy a já pracuju jako učitelka v mateřské školce. Vydělám kolem tří tisíc rupií za měsíc (asi 500 korun). Je to lepší než nic, ale rozhodně to nestačí na uživení naší rodiny. Všechno je teď drahé – rýže, zelenina, prostě všechno. Práce ve školce je na dohodu, takže ředitel může kdykoliv říct, že mě nepotřebuje,“ hodnotí situaci Premila.

Před válkou jsem šila celé rodině hezké šaty. Tehdy jsme měli dům a šicí stroj a peníze na látku,“ vzpomíná na lepší časy Premila. „Takže teď díky šicímu stroji od lidí z Česka můžu po večerech, nocích a o víkendech šít šaty na zakázku a přivydělat si peníze, které teď tak nutně potřebujeme. Sousedé vědí, že dobře šiju, všichni, kdo na to jen trochu mají, mi nosí látky, ať pro ně něco ušiju, mám z toho opravdu radost. Lidé umí ocenit, když něco dobře umíte. A já se práce nebojím.“ slibuje odhodlaně Premila.

Sousedé vědí, že dobře šiju | Skutečný dárek
 

Něco málo o Srí Lance

Srí Lanku zasáhla v roce 2004 ničivá vlna Tsunami. Dlouhou dobu před tím zde ale už probíhala občanská válka, která si vybrala více než 75 tisíc obětí, další miliony lidí přišly o veškerý majetek a byly v důsledku války nuceni opustit své domovy.

Naše pomoc zde od roku 2005 směřuje k lidem, kteří prošli válečným konfliktem a navíc jim další tragédii způsobila živelná katastrofa. I díky podpoře dárců z České republiky se zde pomalu daří obnovovat živnosti a vracet život do normálu.