Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Snad budu moci vaši pomoc jednou oplatit

Pětačtyřicetiletá Kulsma Kedre je Etiopanka. Spolu s manželem vychovávají ve vesnici Kunchenayeye nedaleko městečka Alaba na jihu Etiopie celkem 7 dětí. Veškerý příjem početné domácnosti paní Kulsmy závisí na úrodě z jejich skromného políčka. „Pěstujeme kukuřici, čirok, zelí nebo pálivé papričky,“ vyjmenovává.

Zatímco je manžel zaneprázdněn prací na poli, paní Kulsma se stará o domácnost. Sklizeň z jejich malého pole však není nijak velká. Když nastane delší období sucha, žijí doslova ze dne na den. Kulsma se proto spojila s dalšími ženami z chudých farmářských rodin a společně se snaží vylepšit rodinné rozpočty.

„Jedna z možností, jak u místních rodin zmírnit jejich závislost na nejisté úrodě z rodinných políček, je výkrmný chov hospodářských zvířat,“ říká Veronika Šťastná, pracovnice Člověka v tísni v Etiopii.

Na základě toho v září 2013 organizace podpořila paní Kulsmu a další ženy ve vesnici Kunchenayeye předáním 128 koz. Každá žena obdržela 4 zvířata. Celé stádo prošlo před předáním očkováním, abychom si byli jistí, že zvířata netrpí žádnými nemocemi a budou tedy svým novým majitelkám sloužit co nejdéle. Kozy jsou pro ně především investicí do budoucna.

„Své stádo koz bych chtěla co nejvíce rozšířit, abych tak svou rodinu mohla vymanit ze závislosti na skromné úrodě našeho pole,“ říká Kulsma. Některé kozy vykrmí a pak prodá na místním trhu, za získané peníze bude moci koupit další dobytek a přilepšit rodinnému rozpočtu. „Moc děkuji Člověku v tísni za jeho pomoc. Snad Vám ji někdy budu moci oplatit,“ loučí se Kulsma Kedre společně s novými čtyřnohými členy její rodiny.

 

Jak to vypadalo při předávání koz? Podívejte se na video.

(listopad 2013)

Snad budu moci vaši pomoc jednou oplatit | Skutečný dárek
Snad budu moci vaši pomoc jednou oplatit | Skutečný dárek