Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Sedm hodin pěšky pro vodu

Voda je v Etiopii vysoce nedostatkovým zbožím. Ženy a děti stráví často velkou část svého dne chozením s kanystry ke zdroji vody, kterou využijí na vaření, praní, úklid a další základní úkony v domácnosti. Průměrná etiopská rodina s několika dětmi spotřebuje za den zhruba čtyřicet litrů, zatímco denní spotřeba v Česku je přes 100 litrů vody na jednoho člověka. Pokud potřebujeme vodu my, stačí dojít pár metrů k nejbližšímu kohoutku. V Etiopii je voda obvykle několik kilometrů daleko a lidé často musí pít závadnou vodu, která způsobuje zbytečné nemoci.

V etiopském okrese Alaba je situace ještě složitější. Voda se zde nachází kvůli neprostupnému podloží až tři sta metrů hluboko a vodních vrtů zde není tolik, aby v případě poruchy jednoho nemusely náhle tisíce lidí pít vodu ze špinavé řeky nebo z kvetoucích rybníčků. V období sucha dostane často napojení dobytka přednost před dostatkem vody pro lidi, protože na přežití dobytka je rodina životně závislá. Kvůli nedostatku oddělených zdrojů vody pro dobytek a k pití se také šíří infekční nemoci. V období sucha se problémy zvětšují až na hranici únosnosti.

Když se porouchal vrt v alabské vesnici Yeye, pro místí lidi to byla katastrofa. „Mám dvě malé děti a každý den potřebuji na zabezpečení rodiny alespoň tři dvacetilitrové kanystry vody,“ svěřuje se Ramate Magane a drží při tom na rukou svou mladší dceru, ještě kojence. „Když byl tento vrt porouchaný, musela jsem s oslíkem a kanystry chodit pro vodu sedm hodin daleko. Strávila jsem cestou za vodou a zpátky celý den. Nemohla jsem každý den opouštět domácnost, a tak jsme často pili vodu jen z blízkého rybníčku, který byl ale špinavý a v období sucha vysychal. Pro mé malé děti to nebylo dobré,“ stěžuje si Ramate.

Díky Skutečnému dárku jsme mohli vrt ve vesnici Yaye opravit. Vrt nyní každý den využije několik tisíc lidí z celého okolí, kteří sem vodí napájet i svůj dobytek. Mezi nimi je i Ramate, která to má k vrtu nyní už jen hodinu chůze. Dalším pravidelným odběratelem vody z opraveného vrtu je i Nureye Mogaro: „Mám šest dětí a dobytek, všichni potřebují vodu, pro rodinu to jsou určitě čtyři kanystry denně. Když byl tento vrt porouchaný, bral jsem vodu z řeky. Jedno z mých dětí bylo po této vodě hodně nemocné. Od té doby, co beru vodu odsud, moje děti nestonají,“ vysvětluje Nureye. „Chodím sem každý druhý den. Je tu vždycky hodně lidí, ale během hodiny nebo dvou se obvykle dostanu na řadu a můžu si natočit vodu. Za kanystr platím čtyřicet centů (v přepočtu asi padesát halířů), není to pro mě málo, ale vodu z řeky pít nechceme,“ dodává.

Každý námi opravený vrt je spravován vodní komisí složenou ze zástupců místní komunity. Ti vybírají za vodu malý poplatek, kterým pak platí za elektřinu potřebnou na pohon pumpy. Zařizují také drobnou údržbu vrtu. Pitná voda je základem života. Díky opravě vrtu ve vesnici Yaye budou moci místní ženy dát svým dětem nezávadnou vodu a místní farmáři mohou ze zvláštních koryt napojit svůj dobytek. Děkujeme za Vaši podporu.

Sedm hodin pěšky pro vodu | Skutečný dárek

 

Sedm hodin pěšky pro vodu | Skutečný dárek

 

Sedm hodin pěšky pro vodu | Skutečný dárek

 

Sedm hodin pěšky pro vodu | Skutečný dárek