Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

S potížemi prošla osmou třídou, teď studuje střední školu

Míša žije v pěstounské péči u své babičky a od září studuje střední školu. Její cesta za vzděláním ale nebyla vůbec lehká. Osmou třídu kvůli pandemii prožila doma u obrazovky počítače, učení jí ale komplikovalo špatné připojení. Babička počítačům nerozumí, matematika osmé třídy už byla nad její síly, a tak se s Míšou nemohla doma učit. Míša ročník nakonec horko těžko dokončila, a hned se před ní objevila nová výzva – kam na střední školu? A zvládne přijímačky? S tím se jí rozhodl pomoci Člověk v tísni. 

Skutečný dárek. S potížemi prošla osmou třídou, teď studuje střední školu

Míšu jsme poznali na podzim roku 2021, když už byla v deváté třídě. Babička nás poprosila o pomoc, látce z tohoto ročníku už sama nerozuměla a pomoci s přípravou na přijímačky nedokázala. Míša měla vyhlédnutý maturitní obor, to ale znamenalo jednotné přijímací zkoušky z českého jazyka a také z matematiky, která Míše moc nejde. Právě tento předmět se společně s naší dobrovolnicí Klárou začaly doučovat a přidaly i celkovou přípravu na přijímací zkoušky, které jsou pro Míšu bránou k lepšímu vzdělání.  

Klára je pro Míšu i velkou motivací a inspirací, kterou z domova nezná. Společně se podporují a spojuje je i shodný koníček – grafika! Vedle doučování jsme Míše ještě zprostředkovali kurz přijímaček nanečisto od firmy To Dáš, která nabídla místa v kurzu pro klienty Člověka v Tísni zdarma. Míša si tak skoro každou neděli zkoušela složit cvičné přijímačky a s každým novým pokusem dělala pokroky. Co se jí v testu nepovedlo, probrala s Klárou na doučování. 

Pilná příprava se Míše vyplatila

Nezaháleli jsme a vzali jsme Míšu i na den otevřených dveří střední školy, kde ji zaujal obor aranžér. Právě tam by se totiž měla možnost výtvarně realizovat a zdokonalovat v kreslení a grafice. Jiným Míšiným vrstevníkům v tomto období pomáhají rodiče, starší sourozenci. Její babička je ale v invalidním důchodu, placené doučování pro vnučku by si nemohla dovolit a úlohám z testů opravdu nerozumí.  

Míša se pilně připravovala celý rok, v pololetí jí na rozdíl od osmé třídy nehrozila ani jedna čtyřka. Na jaře přijímačky zvládla a na vysněný obor se dostala! Držíme Míše palce, ať se jí na nové škole líbí a dál ji budeme podporovat.