Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Rok s včelaři v Afghánistánu

Rok s včelaři v Afghánistánu
 

Od roku 2013 podporujeme v provincii Samangan na severu Afghánistánu 25 začínajících včelařů. Jsou to lidé z venkovských rodin, kteří mají o chov včel opravdový zájem, protože jim v této chudé oblasti pomáhá získat nové možnosti obživy. V Samanganu je med žádanou komoditou, často se sem dováží z jiných afghánských provincií nebo dokonce až z Pákistánu či Turecka.

Když od nás před rokem dostali každý po dvou včelstvech, vybavení a absolvovali potřebná školení, vrhli se včelaři s vervou do práce. „Prodal jsem 4 kila medu a kupci za mnou jezdili dokonce až z Kábulu,“ říká jeden z podpořených včelařů Mohamed Yousoof. Peníze, které utržil prodejem medu využil na nákup krávy. Sourozenci měli čertsvé mléko a matka začala plánovat výrobu sýra.

Úspěchy našich včelařů však zbrzdila tvrdá zima, která výrazně oslabila jejich včelstva. Pak přišla zkáza v podobě útoku divokých sršní. „Z devíti včelstev mi zbyla pouze dvě,“ vzpomíná smutně další z včelařů Abdul Basir. Devatenáctiletý Abdul se o včelky stará společně se svým otcem, který pracuje jako učitel. Ztráta včel pro něj byla těžká mimo jiné i proto, že doufal, že díky prodeji medu bude mít dostatek prostředků, aby se mohl oženit se svou snoubenkou. Plány na svatbu nakonec musel odložit.

Díky Skutečnému dárku jsme mohli všem 25 včelařům pomoci v jejich složité situaci. Na podzim 2014 dostal od nás každý jedno zdravé včelstvo. Všichni navíc absolvovali trénink s naším veterinářem, během něhož se učili, jak lépe připravit své včelky na zimu, a společně také vymysleli, jak bránit své úly před nálety divokých sršní. S naším veterinářem jsou teď pravidelně ve spojení a v případě nouze je jim připraven okamžitě pomoci.

Abdulův otec se do budoucnosti dívá s nadějí. „Chtěl bych moc poděkovat lidem z Čech za to, že nám takhle pomáháte. Na začátku jsme neměli mnoho zkušeností, ale s vaší podporou se stáváme opravdovými včelaři.“ Příští rok by chtěl se synem prodat alespoň 30kg medu, což by umožnilo Abdulovi se konečně oženit.

Budeme držet palce!

(listopad 2014)

Rok s včelaři v Afghánistánu | Skutečný dárek
Rok s včelaři v Afghánistánu | Skutečný dárek
Rok s včelaři v Afghánistánu | Skutečný dárek

 

Naši včelaři v akci: