Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Rok po distribuci – „Tyhle kozy jsou můj splněný sen“

Amrakh je malá vesnice ležící na úpatí Hindúkuše, asi sto padesát kilometrů od Mazar-e-sharifu, největšího města na severu Afghánistánu. Člověk v tísni zde pracuje od roku 2012. Nejchudší vesničané tady nemají téměř žádnou půdu, kterou by mohli obdělávat, a tak se často živí jako nádeníci nebo příležitostní dělníci. V roce 2013 rozdal Člověk v tísni nejchudším rodinám v Amrakhu kozy, které jim mají pomoci získat alespoň nějakou možnost obživy.

Přijeli jsme se do vesničky podívat, jak se daří rodinám, kterým jsme loni pomohli. „Moje děti teď pijí mléko každý den,“ říká šestapadesátiletý Mullah Sultan (na první fotce spolu s rodinou). Loni dostal díky dárcům Skutečného dárku dvě březí kozy, které porodily párek zdravých kůzlat. Jedno až dvě zvířata pravděpodobně prodá na trhu a vydělané peníze plánuje investovat do dalšího rozšiřování stáda.

Nejvíc se obává zimy, kdy bude velmi obtížné sehnat pro zvířata potravu. Sultanova rodina je tak chudá, že si nemůže dovolit kupovat krmivo na trhu. Panu Mullahovi proto naši kolegové poskytli praktické rady, jak se o zvířata během zimních měsíců starat a jakým způsobem vhodně zajistit krmení. Bude tedy připraven. Navíc ho pravidelně navštěvují a kontrolují, jak se daří jemu i darovaným zvířatům.

„Moje kozy jsou právě březí,“ říká devětačtyřicetiletá Qurban Khal, kterou jsme loni také obdarovali (na fotce dole). Peníze z kozího stáda chce postupně střádat a ušetřit si tolik, aby si její rodina mohla pořídit krávu. „Kráva dává lepší mléko než kozy,“ vysvětluje paní Khal důvod svého rozhodnutí. Z darovaných zvířat má velkou radost: „Tyhle kozy jsou takový můj splněný sen,“ říká, když se loučíme.

(červenec 2014)

Rok po distribuci – „Tyhle kozy jsou můj splněný sen“ | Skutečný dárek
Rok po distribuci – „Tyhle kozy jsou můj splněný sen“ | Skutečný dárek

Člověk v tísni v Afghánistánu

Díky Skutečnému dárku rozdal Člověk v tísni na podzim 2013 celkem 60 koz 30 nejchudším rodinám ve vesnici Amrakh. Zajistili jsme také odčervení a očkování všech zvířat. Během suchých let, když se neurodí, pomáhají hospodářská zvířata překonat nejhorší období. Zároveň Člověk v tísni pomáhá chudým farmářům s obnovou pastvin, zpřístupňuje veterinární služby a poskytuje školení v péči o zvířata.

Rok po distribuci – „Tyhle kozy jsou můj splněný sen“ | Skutečný dárek