Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Příběh Seemy: Vzdělání v Nepálu otevírá dveře k lepší budoucnosti

Schopnost chůze jí ve třech letech vzala dětská obrna. Dalších dvacet let chodí jen o holích, na speciální třmeny na podporu slabých dolních končetin nemá rodina peníze. „Možná to bude trvat, ale šetřím si peníze z platu, abych si je mohla koupit.” To je příběh Seemy Gupta z Nepálu.

Seema o učení stála, chtěla chodit do školy a jednou se stát učitelkou. Kilometrová vzdálenost, kterou musela každý den ujít do školy, byla ale pro její nohy velmi náročná. „Když jsem byla dítě, učitelé a kamarádi mi pomáhali dostat se do školy na svých kolech nebo motorkách. Ale ne všichni na mě byli tak hodní. Někteří spolužáci se mi posmívali nebo mě litovali,” vzpomíná. I přes všechny překážky střední školu vystudovala.

Příběh Seemy: Vzdělání v Nepálu otevírá dveře k lepší budoucnosti | Skutečný dárek

Jednoho dne se Seema od bratra dozvěděla o volném místě učitelky v našem projektu Aarambha Leave No Girl Behind. Jeho součástí je i komunitní výukové centrum ve vesnici, kde žije. Seema se o místo ucházela a práci získala. Její sen stát se učitelkou se naplnil a teď pracuje s vdanými dospívajícími dívkami, které nemají ukončenou školní docházku. Dívky jsou z oblastí Rautahat a Bara a docházejí do výukového centra na kurzy čtení, psaní, počítání a získají zde i potřebné životní dovednosti.

Projekt Aarambha Leave No Girl Behind vede Člověk v tísni s podporou fondu Girls´ Education Challenge financovaného britskou vládou. Dívkám v Nepálu pomáháme se vzděláváním i díky dárcům, kteří si zakoupili Skutečný dárek.