Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Příběh Nishy: Chtěla chodit do školy, nikdy ale šanci nedostala

Tři sestry, jeden bratr a Nisha - nepálská dívka, která se společně se svou matkou samoživitelkou musela starat o domácnost. Do školy nikdy nechodila, už ve 13 letech se vdala a do dvou let porodila dvě děti. Tak jak je v Nepálu zvykem. Její manžel se snažil utéct ze spárů chudoby a odjel pracovat do Malajsie. Peníze, které své rodině posílá, ale na přežití nestačí, Nisha si proto většinu jídla pěstuje na zahrádce a okolnosti ji donutily vzít si půjčku s obrovským úrokem.

Příběh Nishy: Chtěla chodit do školy, nikdy ale šanci nedostala | Skutečný dárek

Nisha chtěla už od dětství chodit do školy, nikdy ale tu možnost neměla. Až do doby, kdy se v její vesnici otevřelo komunitní vzdělávací centrum. To podporuje Člověk v tísni prostřednictvím projektu Aarambha Leave No Girl Behind a dárci, kteří nakupují Skutečné dárky. Když jsem byla dítě, vídávala jsem ostatní holky na cestě do školy a přála si, abych se k nim mohla přidat. Nikdy jsem ale nedostala šanci,” říká smutně Nisha.

Projekt běží od roku 2019 a nabízí neformální vzdělávání od místních učitelů, kteří také procházejí školením od Člověka v tísni. Třídy se plní provdanými mladými dívkami bez vzdělání. Ve školním roce 2019/2020 nastoupilo 1709 žákyň, o rok později to bylo 2484 žákyň.

Devítiměsíční školní cyklus Nishe a jejím spolužačkám narušila pandemie a s ní související uzavírání škol. Všichni se museli vypořádat s výukou po telefonu, tamní učitelský sbor využil distanční výuku i pro předávání informací o prevenci a nutnosti striktně dodržovat hygienu. Kvůli své rodině nemohla Nisha pokračovat po ukončení neformálního vzdělávání v dalším studiu, ale alespoň se vyučila na kosmetičku. Vždycky jsem chtěla být nezávislá a vydělávat si peníze, aby moje děti nestrádaly tak, jak jsem strádala já,” říká Nisha a dodává, že jejím cílem je, aby její děti byly vzdělané a nezůstaly závislé na ostatních.