Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Příběh Manishy: Vzdělání mi dodá křídla, abych dosáhla svých snů

Většina mých spolužaček přestala chodit do školy už ve čtvrté třídě, protože se vdaly. To mě utvrdilo v tom, že studovat nemá smysl a skončila jsem se školou,” říká třináctiletá Manisha z Nepálu, která je už vdaná také. Jestli ve škole zůstane, nebo ne, si nemohla moc vybírat. Její otec živí sám celou rodinu, Manisha má pět sourozenců. Proto na ni padla společně s matkou starost o domácnost. Teď Manisha čeká na takzvanou Gaunu – druhou část svatebního obřadu, která se odehraje několik měsíců po svatbě.

Příběh Manishy: Vzdělání mi dodá křídla, abych dosáhla svých snů | Skutečný dárek

Manishu začalo studium opět zajímat, přímo v její vesnici totiž začal Člověk v tísni provozovat komunitní centrum, a to v rámci projektu Aarambha Leave No Girl Behind. I na tento projekt přispívá Skutečný dárek. Manisha se dostala do páté třídy, poznala nové kamarádky a učení ji znovu baví. Do školy to mám sice hodinu cesty, i přesto jsem ale pravidelnou studentkou. Porozuměla jsem důležitosti vzdělávání se a příjemná atmosféra ve škole mě motivuje k tomu, abych zůstala.”

Manisha má velké plány. Chce dostudovat až do desáté třídy a pak rozjet vlastní podnikání. „Znalosti o objednávání, účtování, skladování produktů nebo cenách budu mít jen díky škole. Vzdělání mi dodá křídla, abych dosáhla svých snů,” říká šťastně Manisha.

Díky tomuto projektu dostávají šanci na vzdělání mladé nepálské dívky, a také starší ženy, ze kterých se po zaškolení stávají učitelky. Komunitní centra a tamní třídy jsou zároveň vybaveny učebnicemi a psacími potřebami. Dívky se učí číst, psát, počítat, základy hygieny a ochranu před přenosem chorob, sexuální výchovu nebo finanční gramotnost.