Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Pomáháme buddhistickým mnichům pomáhat

V Kambodži každý den zbytečně umírají chudí. Umírají na nemoci, které se dají snadno léčit, ale mnohdy nemají peníze zaplatit si ošetření nebo se do zdravotnického centra vůbec nedostanou. Proto společnost Člověk v tísni přispívá buddhistickým mnichům, aby jim pomohli.

Pětašedesátiletý Kreup Khoen opatrně dosedá na židli v ordinaci zdravotnického centra v provincii Takeo v Kambodži. Bolí ho záda. Tak moc, že sedl s řidičem na motorku a hodinu sem jel. Lékaři podává jakousi kartu se svou fotografií. „To je dokument, kterým se prokazují chudí. Vládní úředníci přidělují tyhle karty nejchudším domácnostem. Jejich majitelé pak mají možnost nechat se ošetřit zdarma,“ vysvětluje lékař Chhe Soukheng. „Ošetříme každého, kdo sem přijde, bez ohledu na jeho finanční situaci. S průkazem, který dokládá chudobu domácnosti, sem chodí 3 až 7 lidí denně. Nejčastěji léčíme chřipky, průjmy a respirační choroby, hlavně staré a děti,“ dodává. „Jsem tu dnes poprvé. Předtím jsem s problémy chodil do soukromých klinik. Ošetření ale bylo tak drahé, že jsem tam někdy nešel vůbec,“ říká Kreup Khoen. Pro něj je finančně náročná i cesta ze své vesnice sem, do zdravotnického centra.

Lékařskou péči za ty, kteří si ji nemůžou dovolit, platí ve dvou distriktech provincie Takeo i společnost Člověk v tísni. Spojila se s místní neziskovou organizací Buddhism for Health, která zakládá tzv. health equity funds, fondy pro nejchudší obyvatele komunit. Na každé zdravotnické centrum v oblasti připadá pagoda, buddhistický chrám, ve kterém žijí mniši. Ti při modlitbách, náboženských festivalech, denních pochůzkách i dalších akcích vybírají peníze do zmíněných fondů. „Nejčastěji přispívají lidé z přilehlých vesnic, ale i ti, kteří se za prací přestěhovali třeba do hlavního města. Cítí potřebu pomáhat si vzájemně. Za posledních 14 měsíců jsme u nás vybrali na 1000 dolarů,“ pochvaluje si mladý mnich v tradičním oranžovém hábitu Um Vutha z pagody Damray Yok Teuk.

Přijdu, když to bude potřeba

Mniši za podpory Člověka v tísni pomohli nedávno i třicetileté Chhoern Vannak. Je matka tří dětí, nejmladší dceři je 2 a půl měsíce. „Manžel před měsícem zemřel. Žiju u bratra, protože můj dům spadl,“ ukazuje Vannak na hromadu dřeva a palmových listů na zahradě. „Příspěvky jsem využila na očkování mé nejmladší dcery. Na to bych bez pomoci rozhodně neměla peníze,“ svěřuje se potichu žena a zvedá miminko z houpací sítě. Fond pro chudé jí může přijít vhod i v budoucnu, i když jsou teď ona i děti zdraví. Je to pro ni částečný pocit útěchy ve chvíli, kdy jinak neví, co s ní bude, kde bude bydlet, jak si vydělá peníze či zda bude mít na to, aby děti poslala do školy.

Pomáháme buddhistickým mnichům pomáhat | Skutečný dárek

 

Pomáháme buddhistickým mnichům pomáhat | Skutečný dárek

 

Pomáháme buddhistickým mnichům pomáhat | Skutečný dárek

 

Pomáháme buddhistickým mnichům pomáhat | Skutečný dárek

Zdravotní fondy na léčení nejchudších

Za rok 2011 pouze fondy v distriktu Bati, kde je systém plně ustavený, nashromáždily 12 622 dolarů. Z toho asi třetinu přispěla společnost Člověk v tísni. Celkem díky fondu zdravotníci v Bati loni ošetřili přes 5 600 chudých lidí. V průměru stojí ošetření jednoho pacienta dolar. České peníze podporují zakládání systému fondů také v distriku Prey Kabbas. Z fondů je možné chudým platit kromě ošetření a očkování i léky nebo porody. Výše úhrady není stanovená.