Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Pitnou vodu už můžeme mít kdykoli chceme

Maidanský zemědělský a veterinární institut leží asi čtyřicet kilometrů od afghánského hlavního města Kábulu. Hlavní budova zahrnuje 16 tříd a nabízí vzdělání 210 studentům. Jak institut, tak místní obyvatele však dříve trápil nedostatek vody.

Ředitel institutu pan Hasibullah říká: „Nikdy jsme tady neměli dost vody k pití ani k zavlažování školních pozemků, na kterých naši učitelé ukazují studentům, jak v praxi využívat nové znalosti. Kvůli nedostatku vody nebyla úroda nikdy taková, jakou jsme si představovali. Byli jsme závislí výhradně na skromných deštích a neměli jsme jinou možnost zavlažování.“ 

Člověk v tísni pomohl institutu vybudovat 26 metrů hlubokou studnu. Ta nejen, že vyřešila problém školy, ale také nabízí dostatek vody pro místní obyvatele. Učitelé, studenti i starousedlíci dříve pili vodu z horského pramene, ale ten používala i zvířata, a tak se voda během léta často znečišťovala. Lidé kvůli tomu opakovaně trpěli různými nemocemi. V zimě se problémy ještě vystupňovaly, protože kromě toho, že bylo vody málo, se k ní v mrazivém počasí i velmi obtížně dostávalo. Místní tvrdí, že v zimě byly problémy s vodou snad ještě desetkrát horší.

Na novou studnu jsme instalovali ruční pumpu. „Už můžeme mít čistou pitnou vodu kdykoli chceme. Studnu využívají lidé ze tří okolních vesnic, studenti školy a zastavují se pro ni dokonce i lidé cestující po nedaleké dálnici“, radostně nám sděluje pan Hasibullah.

Pitnou vodu už můžeme mít kdykoli chceme | Skutečný dárek
Pitnou vodu už můžeme mít kdykoli chceme | Skutečný dárek