Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Patnáctiletá Binita našla ztracenou sebedůvěru i díky Skutečnému dárku

Když se začala otřásat země, byla tehdy 13letá Binita se svojí kamarádkou. „Smála jsem se a pletla kamarádce vlady. Zemětřesení přišlo hrozně náhle, bez varování. Byla jsem v šoku a nevěděla co dělat. Bylo moc smutné vidět všechny okolo křičet a plakat."

Zemětřesení, které v roce 2015 zasáhlo Binitinu vesnici a s ní i celý Nepál, bylo nejničivější za posledních 80 let. Lidé přišli o své domy a museli se přestěhovat do dočasných přístřeší v táborech. „Přesunuli nás do tábora v Lapraku," vypráví Binita.

Náhlé vysídlení a nedostatek základního vybavení v táborech přispěly k tomu, že vzrostl počet případů alkoholismu a násilí. Především ženy a dívky se bály o svou bezpečnost. Pro Binitu to bylo ještě horší o to, že patří do kasty dalitů neboli nedotknutelných. Většinová společnost jimi pohrdá a vykonávají ty nejhorší práce. „Dřív mi připadalo, jako kdybych byla prokletá. Někteří sousedi mi zakazovali vstoupit k nim do domu. V jednu chvíli jsem byla šťastná a pak zase hned smutná, protože zemětřesení nám i ostatním zničilo domy a připravilo nás o důstojnost."

Dnes patnáctiletá Binita ale našla ztracenou sebedůvěru na jednom z workshopů, které Člověk v tísni pořádá pro nepálské ženy a dívky díky Skutečnému dárku. „Ano, patřím do kasty nedotknutelných, ale mám svoje práva a svoji důstojnost. To vím z workshopů Her Turn. Naučila jsem se na nich respektovat sama sebe," vypráví Binita. „Dříve jsem si myslela, že jsem tou poslední s posledních, ale to není pravda. My všichni, každý z nás, má svoji důstojnost. A já se ozvu a postavím proti těm, kteří mě utlačují."

 

 

Patnáctiletá Binita našla ztracenou sebedůvěru i díky Skutečnému dárku | Skutečný dárek

Patnáctiletá Binita našla ztracenou sebedůvěru i díky Skutečnému dárku | Skutečný dárek

Patnáctiletá Binita našla ztracenou sebedůvěru i díky Skutečnému dárku | Skutečný dárek