Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Organizujeme školení pro porodní asistentky

V září 2017 jsme organizovali v jedné z kambodžských provincií jménem Koh Kong školení pro porodní asistentky, které bylo zaměřené na poporodní krvácení. A měsíc poté jedna z jeho absolventek zachránila život mladé rodičce. I taková školení pomáhá financovat Skutečný dárek.

Maminka Chhouen Yuon (24) i její muž měli obrovskou radost, když zjistili, že očekávají potomka. Celé těhotenství i porod proběhli dobře. Chhoeun rodila pouhé tři hodiny, ale když měla porod za sebou, málem přišla o život. Začala silně krvácet a krevní tlak jí rychle klesl. „Bylo to hrozné,” vzpomíná Chhouen Yuon. „Tak moc jsem se bála a cítila jsem se velmi slabá. Nemohla jsem dělat vůbec nic,” dodává.

Chhouen Yuon toho opravdu moc udělat nemohla, ale její porodní asistentka, Moth Serfi (26), naštěstí přesně věděla, jak postupovat. 

Organizujeme školení pro porodní asistentky | Skutečný dárek

„Když jsme Chhoeun injekcí vpravili lék a ona stále krvácela, věděla jsem, že na záchranu jejího života máme jen několik minut. Ihned jsem vzala protišokové kalhoty a začala je Chhoeun uvazovat kolem nohou, od kotníků směrem vzhůru podle čísel – přesně tak, jak jsme se to učili na školení,” říká.

Po 2-3 minutách se krvácení zpomalilo a stav Chhoeun se stabilizoval. Poté Moth spolu s kolegy zařídila její převoz do nejbližší nemocnice. „Chhoeun převoz zvládla díky tomu, že stále měla na sobě tyto speciální kalhoty. Celou dobu byla při vědomí,” říká Moth a usmívá se. Přečtěte si více.