Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Odteď už budu rodit jen ve zdravotním středisku

„Cítila jsem se velmi příjemně, hned od prvního okamžiku, když jsem přišla do zdravotního centra porodit. Sestry se mě okamžitě ujaly. Viděla jsem kolem sebe spoustu lékařských přístrojů a to mě uklidnilo. Dokonce měli i elektřinu,” vzpomíná paní Cheam Nin, která následně porodila zdravou holčičku vážící 3,2 kg. Po porodu jí sestry pečlivě sledovaly a vysvětlily jí, jak se o dítě starat, aby sílilo a dostalo se mu v prvních měsících všeho potřebného. Takové rady jsou na kambodžském venkově stále velmi cenné, protože v řadě domácností panuje zaběhlá stará praxe, že mateřské mléko je pro novorozeně škodlivé a je lepší dítě ze začátku krmit kokosovým mlékem nebo slazenou vodou.

Dvě nejstarší dcery rodila paní Cheam doma jen s pomocí vesnické porodní báby. Měla štěstí, že se nedostavily žádné komplikace, protože v takovém případě by se paní Cheam rázem ocitla v ohrožení života.

Její rodina patří k nejchudším ve vesnici. Živí se sběrem lesního medu a mravenčích vajíček, které následně prodají na místním tržišti. Když je příležitost, pomáhají sousedům za skromný výdělek se sklizní rýže. Porod ve zdravotnickém středisku by si bez vnější pomoci nikdy nemohli dovolit. Jako další velmi chudé rodiny využili místních fondů pro nejchudší, na které se skládá celá komunita.

„Po tak příjemné zkušenosti už chci rodit jen ve zdravotnickém středisku, kde se cítím mnohem bezpečněji. Ze školení vím, jak se o děti starat a jakou potřebují výživu a hygienu. Teď mi rostou jako z vody a nebývají nemocné,” dodává paní Cheam. Její vesnice je jednou z 650, kde Člověk v tísni takto pomáhá.

Odteď už budu rodit jen ve zdravotním středisku | Skutečný dárek

 

Odteď už budu rodit jen ve zdravotním středisku | Skutečný dárek

 

Odteď už budu rodit jen ve zdravotním středisku | Skutečný dárek

 

Zdravotní péče v Kambodži

V Kambodži stále umírá 206 žen na 100 tisíc porodů. V porovnání s Českou republikou tak Kambodžankám hrozí 30 krát vyšší riziko, že při porodu zemřou. Díky neúnavné práci místních i mezinárodních neziskových organizací se situace pomalu mění k lepšímu. Člověk v tísni podporuje místní zdravotnická centra už od roku 2008. Poskytuje jim vhodné vybavení, přístup k pitné vodě a elektřině, zajišťuje praktická školení pro porodní asistentky a budoucí maminky. Takto jsme už komplexně nebo částečně pomohli ve 100 zdravotnických střediscích.