Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Od maturity ji odrazovali už na základce. Díky kariérnímu poradenství získala Dominika sebedůvěru to zkusit

Její rodiče jsou vyučení, maturitu v její nejužší rodině nikdo nemá. „Maturitním oborem nás ve škole strašili tak moc, že jsem to ani nezkoušela. V patnácti jsem šla rovnou na servírku. Ta představa se mi tehdy líbila. Teď už mi to ale nestačí,“ vysvětluje čerstvě plnoletá Dominika. Narodila se v ústecké lokalitě Předlicích. I kvůli tomu na ni učitelé a spolužáci na střední, na kterou i s naší pomocí přestoupila, koukali skrz prsty. Z toho, že má Dominika dobré známky a že jí škola jde, byli překvapení. Až díky tomu ji začali brát jako sobě rovnou. Diskriminace, se kterou musí dnes a denně bojovat, se projevuje i na mnoha dalších úrovních. Třeba při hledání bydlení.

Od maturity ji odrazovali už na základce. Díky kariérnímu poradenství získala Dominika sebedůvěru to zkusit | Skutečný dárek

ilustrační foto

Dominika chvíli snila o otevření vlastního podniku, ale po letní brigádě v jedné z místních kaváren ji chuť rychle přešla. Teď by svou budoucnost viděla nejraději v kanceláři. „Papírování bylo vždycky moje. A taky ekonomika! Na testy z ní mě dokonce vyloženě baví se učit,” dodává se smíchem.

Ve studiu podporujeme Dominiku především formou konzultací s naší kariérní poradkyní Bárou. Společně hledají cestu, jak najít pro Dominiku uplatnění tam, kde by si přála. Její rodiče i sourozenci jsou vyučení, ona by si ale ráda dodělala nástavbu s maturitou. V tom, aby ve studiu pokračovala, ji maximálně podporujeme. „Je ambiciózní. Nepotřebuje ale nikomu nic dokazovat, dělá to sama pro sebe. Chce si něco vybudovat a vyšvihnout se. Je neskutečné, že má holka z tak problematického prostředí takovéhle vize,” shrnuje spolupráci Bára.

Konzultace nejsou jediná příležitost, kdy se v nízkoprahovém klubu v Předlicích setkávají. Dominika s kamarádkou Laurou jsou už od mala jeho nedílnou součástí. Dokonce si příležitosti pro setkávání samy vytvářejí a pořádají různé akce pro ostatní, třeba nedávný Halloween. „Po domě byly různé masky, strašidla, příběhy... a samozřejmě nechyběla ani stezka odvahy.”

I díky našim dárcům můžeme pomáhat tam, kde je potřeba. Věříme, že Dominika se maturity nezalekne a že jediní strašáci, se kterými se bude muset potýkat, budou ti v halloweenském doupěti.