Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Nové školní lavice a šetrná kamna pro haitské studenty

Juslene Forest chodí do školy Ecole Labonte St. Antoin v městečku Petit-Goave velmi ráda. Její školu, stejně jako mnoho dalších v okolí, zasáhlo ničivé zemětřesení v lednu 2010, a tak se musela přesunout do jiné lokality. Nová škola zatím funguje jen částečně, ale děti jsou za ni rády. Patnáctiletá Juslene navštěvuje pátou třídu. Za nové lavice, které škola dostala díky dárcům Skutečného dárku, je vděčná. Jak sama říká: „Sedět v nových lavicích je úplně jiný pocit. Chodím teď do školy raději. Chci pilně studovat, abych se jednou mohla stát právničkou, a tak pomohla své rodině.“

Ve škole Actes des Apotres, kterou jsme také podpořili, potkáváme chlapce Dorlea. Vypráví nám: „Chtěl bych moc poděkovat dárcům z České republiky za nové lavice. Jsou pohodlné a rád v nich sedím. Nejvíce mě baví francouzština a matematika.“

Prostředky Skutečného dárku pomohly nedávno vybavit 9 škol v regionu Petit Goave školními lavicemi. Ty jsou vyráběné místní truhlářskou dílnou. Díky dárcům Skutečného dárku se tak jeden a půl tisíce žáků může učit v důstojných podmínkách.

Školné soukromých a komunitních škol (kterých je v Petit-Goave čtyři pětiny) se pohybuje okolo 200 korun ročně a vystačí sotva na pokrytí platu učitelů. Rodiče musí dětem sami obstarat školní uniformy a pomůcky a přispívat na skromné obědy, které školy poskytují. Jídlo, sestávající z rýže a fazolí, se připravuje v začouzených chatrčích za školou na dřevěném uhlí, jež přispívá k odlesňování země.

Člověk v tísni proto díky Skutečnému dárku vybavil školní kuchyně deseti škol také ekologickými a šetrnými kamny, které uspoří až 40 % uhlí, a novými velkými hrnci s pokličkami.

Nové školní lavice a šetrná kamna pro haitské studenty | Skutečný dárek

 

Nové školní lavice a šetrná kamna pro haitské studenty | Skutečný dárek

 

Nové školní lavice a šetrná kamna pro haitské studenty | Skutečný dárek

 

Naše pomoc haitskému školství

Jen pětina základních škol v regionu Petit Goave přestála ničivé zemětřesení z ledna 2010. Obnova vzdělávací infrastruktury se stala jednou z domén práce ČvT na Haiti. Těsně po zemětřesení jsme za prostředky SOS sbírky a díky Skutečným dárkům zřídili a provozovali dočasné stanové školy a od roku 2011 jsme zde postavili již 18 škol odolných proti zemětřesení a hurikánům. Zaměstnanci ČvT se také podíleli na kampani „Návrat do školy“ pro desítky tisíc žáků, distribuovali školní pomůcky a školili místní učitele. Díky prostředkům z veřejné sbírky SOS Haiti a dalším od českých dárců, Magistrátu hlavního města Prahy, Ministerstva zahraničních věcí ČR nebo UNICEF jsme za více než dva roky pomohli 130 tisícům Haiťanů.