Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Nosil domů pětky, protože rodina si nemohla dovolit platit školní pomůcky

Tadeáš chodí do šesté třídy a s maminkou a mladší sestrou bydlí na ubytovně. Otec se o ně už dávno přestal zajímat a nepodporuje je, takže maminka živí celou rodinu sama a často má hodně hluboko do kapsy. Proto se občas stane, že nezbývají peníze na školní pomůcky a Tadeáš se objeví tu bez kružítka, tu bez bot na tělocvik. Ve škole bohužel pro jeho situaci nemají moc pochopení, a tak se Tadeášova žákovská knížka plní pětkami za nepřipravenost na hodinu.  

Skutečný dárek. Nosil domů pětky, protože rodina si nemohla dovolit platit školní pomůcky

Život na ubytovně není žádná pohádka, Tadeáš nemá žádné soukromí ani klid na učení. Kvůli tomu i bídné finanční situaci tak někdy nemůže splnit požadavky učitelů. A ti pro něj mají místo pochopení jen pětky a poznámky. Tadeáš je ale bojovník a nic nevzdává. Jednou by chtěl být programátorem nebo kreslířem komiksů a je mu jasné, že na to školu potřebuje.  

Stačilo seřídit kružítko a koupit přezůvky 

Když proto slyšel od kamarádů o skupinovém doučování, kde se nejen něco naučí, ale taky dostane možnost strávit volný čas mimo ubytovnu, zaujalo ho to. Na doučování začal docházet a rychle se zlepšil. Stačilo seřídit kružítko, koupit přezůvky a pořídit další pomůcky, a příval pětek náhle ustal. Jelikož ale Tadeáš chtěl opravdu rozumět matematice a fyzice a zlepšit si známky, požádal naši pracovnici, jestli by mohl mít i individuální doučování. 

Nejprve k němu docházela naše pracovnice, ale brzy se podařilo najít dobrovolnici, která se výborně vyznala v matematice i fyzice, a navíc měla i podobné zájmy jako Tadeáš. Doučování se tak neslo nejen v duchu počtů a fyzikálních vzorečků, ale i rozprav nad komiksy a počítačovými hrami. V dobrovolnici tak našel kromě doučovatelky i kamarádku a spřízněnou duši. Pro Tadeáše učení není žádným mučením, doučování si velmi užíval. Také maminka se snažila syna co nejvíce podporovat a na dobu doučování odcházela s mladší sestřičkou ven na procházku, aby měl Tadeáš klid na učení.  

Výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat. Tadeáš přinesl na vysvědčení pouze dvě trojky a pak už jen samé dvojky a jedničky! Tadeáš je šikovný, během půl roku jsme spolu ušli obrovský kus cesty. V jeho podpoře budeme pokračovat a držíme mu palce, ať se mu všechny sny splní.