Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Naděje pro znásilněné ženy

Demokratická republika Kongo je nechvalně proslulá mírou rozšíření sexuálního násilí na ženách. Za posledních deset let zde bylo znásilněno odhadem 200 000 žen. V Kongu Člověk v tísni spolupracuje s téměř 50 zdravotními středisky ve venkovských oblastech. Ženy, které se staly obětí sexuálního násilí, mají v námi podporovaných centrech zdravotní péči zdarma.

„Mají strach o znásilnění mluvit. Bojí se, že je manžel vyhodí z domu, protože by jim vynucený sex s cizím mužem mohl klást za vinu,“ říká Watelaninua Witandayi, vedoucí zdravotního střediska v konžské vesnici Mela nedaleko Kitutu. Přitom například vesničanky, které jdou samy lesem ke svým vzdáleným polím, jsou pro útočníky příliš snadnou obětí.

Stejně jako většina afrických zemí, také Kongo se potýká s epidemií nemoci AIDS. Proto při znásilnění reálně hrozí nakažení virem HIV. Existuje však možnost, jak přenosu nebezpečného viru zabránit. Neziskové organizace včetně Člověka v tísni v provinciích Jižní a Severní Kivu dávají zneužitým ženám balíčky obsahující léky zvané postexpoziční profylaxe. Pokud ženy léky použijí do 72 hodin po souloži, ve většině případů se podaří zabránit jak početí, tak přenosu viru HIV.

Je však potřeba přijít včas. „Ženy po znásilnění často váhají a přijdou si o léky říct třeba až tři dny po té. A to už je pozdě,“ říká Witandayi. Proto se informace o tom, že léky jsou dostupné obětem sexuálního násilí zdarma, rozšiřuje i při setkáních v kostelech, které jsou na konžském venkově v tomto ohledu náhradou za rozhlas.

„Postexpoziční profylaxe dáváme ženám absolutně diskrétně. Nikdo se o tom nesmí dozvědět, ani manžel ne,“ vysvětluje zdravotník s tím, že znásilněné ženy často čelí nepochopení a vyloučení v rámci svých komunit. Naštěstí ve vesnici Mela při dobrovolných testech zatím nezaznamenali žádný případ nákazy virem HIV.

Díky dárcům Skutečného dárku rozdává Člověk v tísni balíčky s postexpoziční profylaxí spolu s ostatními léky do zdravotních středisek v okresech Lulingu a Kitutu.

Naděje pro znásilněné ženy | Skutečný dárek

 

Naděje pro znásilněné ženy | Skutečný dárek

 

Naděje pro znásilněné ženy | Skutečný dárek