Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Mladé Biskut se podařilo rozjet vlastní podnik

Biskut Bogale je dvacetiletá dívka žijící v malém městě Aleta Wondo na jihu Etiopie. Stejně jako mnoho jejích vrstevníků byla až donedávna nezaměstnaná, protože jí chyběly potřebné dovednosti pro uplatnění se na trhu práce. Situace se změnila, když absolvovala měsíční školení zaměřené na výrobu džusů. 

Kurz ve vzdělávacím středisku absolvovala spolu se čtyřmi kamarády. Po jeho skončení se společně rozhodli začít podnikat a svou firmu pojmenovali Denchuma. Rozjezd Biskutina podnikání jsme podpořili nákupem potřebného vybavení, jako je odšťavňovač, kuchyňské spotřebiče nebo drobný nábytek. Město jim pomohlo zařídit místo, kde mohou pracovat. 

Mladé Biskut se podařilo rozjet vlastní podnik

K výrobě džusů skupinka postupně přidala také prodej občerstvení a teplých nápojů.  

Člověk v tísni nabízí školení mladým nezaměstnaným, pro které je velmi složité najít si práci. Školíme je v konkrétních dovednostech, které využijí při rozjezdu vlastního podnikání. Kromě výroby džusů se kurzy zaměřují také na pražení kávy, výrobu svíček a produkci avokádového oleje. 

„Dvěma koly školení prošlo 75 mladých lidí. Po jejich skončení vznikly dvě skupiny, které začaly s podnikáním – jedna v oblasti produkce svíček, druhá ve výrobě džusů. Člověk v tísni je podpořil nákupem vybavení. Tento projekt pomohl nezaměstnaným mladým vytvořit si vlastní pracovní místo a stát se kreativním podnikatelem,“ vysvětlil Tagese Mamo, koordinátor projektu v Aleta Wondo. 

Etiopie