Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Kráva znamená naději

Vesnice Anandapuram East se nachází v provincii Kilinochchi na severu Srí Lanky. Tři dekády trvající válka mezi Tamilskými tygry a vládou přinesla místním obyvatelům zkázu. Řada domů byla zničena, lidé museli prchat z místa na místo, až nakonec skončili na několik měsíců v uprchlickém táboře. Díky tomu zpustla i jejich pole, což byla pro převážně zemědělské oblasti poslední rána.

Rodina 32 leté Tharmalingam se zpět do svého domova navrátila až v březnu 2010, po 22 měsících vysídlení. Paní Tharmalingam opustil manžel a jí nezbývá nic jiného než se sama postarat o svých šest dětí, z nichž pět chodí do školy. Nejstarší dcera sice zastane část domácích prací, má ale kvůli zranění problémy s chozením.

Před válkou paní Tharmalingam živila sezónní práce na poli a chov dobytka. Válka ale její rodinu připravila o všechno: přišli o dům, jeho zařízení, pole. Díky asistenci místní vlády a neziskových organizací si mohli ihned po příchodu postavit provizorní přístřešek, aby měli kde spát. Paní Tharmalingam začala pracovat na poli, aby pokryla náklady na školné a doktory pro své děti. Skromný výdělek 70 Kč denně ale zdaleka nestačil uspokojit základní potřeby. Byla odkázána na pomoc rodiny své sestry.

Když jí pracovníci Člověka v tísni loni darovali krávu ze Skutečného dárku, paní Tharmalingam byla nesmírně vděčná. Ví, jak se o ni postarat, může dát dětem ráno čerstvé mléko a co zbude prodat ve vesnici. Už nyní plánuje, že svůj chov rozšíří, a doufá, že díky telatům si postupně založí vlastní malé stádo, které bude dlouhodobým zdrojem živobytí pro celou rodinu.

Kráva znamená naději | Skutečný dárek
.

 

Kráva znamená naději | Skutečný dárek
.

 

Kráva znamená naději | Skutečný dárek
.

Obnova poničené Srí Lanky

Člověk v tísni pomáhá na východě Srí Lanky, kde byli místní obyvatelé postiženi jak vlnou tsunami, tak dlouholetou občanskou válkou. Naším cílem je pomoci lidem co nejrychleji se postavit na vlastní nohy. Velkou překážkou je především nedostatek vybavení a nářadí pro zabezpečení živobytí a nedostačující znalosti.

Místním pomáháme udržet tradiční zdroje obživy nebo hledat nové. Součástí naší práce je nejen materiální a technická podpora, ale také vzdělávací kurzy a poradenství o tom, jak se sám uživit.