Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Kráva mi pomůže udržet děti ve škole

Pan Vyramuththu se před válkou na Srí Lance musel otáčet, aby uživil rodinu. Během války přišel o dobytek, rybářské náčiní a ještě k tomu trpí bolestmi zad, protože byl postřelen. Kráva s teletem, které teď dostal od dárců z Česka, je prvním krokem k tomu, aby se opět mohl postavit na vlastní nohy.

„V roce 2006 jsme utekli z naší vesnice v Eachchilampathu před válkou na sever do oblasti Wanni. Fronta bohužel postupovala za námi a za tři roky jsme utíkali znovu. Když jsme opouštěli náš přechodný dům ve Wanni, všude kolem zuřily boje a střílelo se. Já, moje žena Sridevi a dvě z našich tří dětí byli těžce zraněni. Odvezli nás do nemocnice ve městě Vavuniya. Odtud jsme pak putovali do uprchlického tábora,“ popisuje pan Vyramuththu.

„Před válkou jsem pěstoval rýži a často jsem také jezdil s rybáři na moře. Byla to fuška, ale dokázal jsem vydělat dost peněz pro celou rodinu. Moje žena Sridevi se starala o domácnost a dobytek,“ vzpomíná pětatřicetiletý Vyramuththu. „Teď se nemůžu pořádně ani hýbat, mám kus kulky v páteři, to je pak velmi těžké živit rodinu. Dobytek se během války ztratil, rýžová pole zarostla plevelem a zavlažovací kanálky se rozpadly. Všechny tři děti chodí do školy a ta je bohužel na Srí Lance placená. Ale vzdělání je důležité, nemohu jim ho odepřít, kam by to bez vzdělání dotáhly?“ rozohní se Vyramuththu.

„Po válce jsem zvládl opravit dům tak, že jsem si půjčil materiál od sousedů. Teď bych ho měl vrátit. Díky krávě od Člověka v tísni už nemám strach, že to nezvládnu. O dobytku toho vím hodně. Budu prodávat mléko a snažit se rozmnožit své dvouhlavé stádečko jak to nejvíc půjde. Tohle jsou dobré krávy. Mají hodně tučného mléka a jsou houževnaté. Děkuji vám,“ poplácává Vyramuththu krávu po zádech.

Kráva mi pomůže udržet děti ve škole | Skutečný dárek