Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Kozy pomáhají lidem, které z domovů vyhnala válka

Život jednačtyřiceti letého Lual Mayuola (na fotce nahoře), který žije v Jížním Súdánu, byl odjakživa naplněn nejistotou, strachem o život a řadou osobních ztrát. Ve čtrnácti letech musel utéci před boji ze svého domova na jihu tehdy jednotného Súdánu. Protože v té době oblast sužovaly záplavy, pan Lual vzpomíná, že se většinu času museli brodit zaplaveným územím. „Každý den bylo velmi obtížné najít místo k odpočinku. Neustále jsme jen šli, bez vody, jídla a spánku. Trvalo nám tři měsíce, než jsme se dostali do Etiopie. Spousta mých přátel podlehla zákeřným nemocem.“

V Etiopii zůstal Lual pět let, ale když se dozvěděl, že v pokračujících bojích byl zabit jeho otec, rozhodl se pro návrat zpět na jih Súdánu. Přestože se oženil a měl tři děti, život v zemi stále sužované občanskou válkou byl pro něj velmi těžký. On i jeho rodina často neměli co jíst a žili v naprosté chudobě. Poté, co Jižní Súdán vyhlásil nezávislost, Lual doufal, že odteď už se budou mít jen lépe. Před dvěma lety konečně našel práci jako rybář a tak se s rodinou přestěhoval do Kiir Ademu. Nedlouho poté však na obec zaútočila severosúdánská armáda, jeho dům vyrabovala a zapálila. Obětí brutálního útoku se bohužel stala i jeho žena .

„Vůbec teď nevím, jak zaopatřím svoje děti. Zatím se snažím alespoň čas od času přivydělat nádenní prací,“ říká Lual, který po útoku strávil nějaký čas v uprchlickém táboře a teď žije ve vesnici, v níž vyrůstal.

Díky Člověku v tísni, jenž v Jižním Súdánu pracuje s navrátilci a lidmi zasaženými vleklými boji, má teď přeci jenom naději, že se mu podaří postavit se opět na vlastní nohy. Díky dárcům Skutečného dárku jsme panu Mayoulovi darovali čtyři kozy. „Do zvířat vkládám velké naděje. Díky nim teď může moje rodina pít mléko. Navíc kozy budou mít mladé až dvakrát do roka, doufám tedy, že brzy vychovám malé stádečko,“ raduje se Lual s tím, že ze zvířat využije úplně všechno – například hnůj z kozího chléva mu velmi pomůže na malém políčku, které si před domem zřídil.

(březen 2014)

Kozy pomáhají lidem, které z domovů vyhnala válka | Skutečný dárek
Kozy pomáhají lidem, které z domovů vyhnala válka | Skutečný dárek
Kozy pomáhají lidem, které z domovů vyhnala válka | Skutečný dárek

Člověk v tísni v Jižním Súdánu

Na konci roku 2013 rozdával Člověk v tísni kozy na severu Jižního Súdánu. Kromě pana Luala a jeho rodiny jsme pomohli dalším 200 domácnostem. Celkem bylo předáno 800 zvířat. Pomoc dostaly velmi chudé rodiny a rodiny tzv. navrátilců, tedy osob, které se do Jižního Súdánu vrátily často po mnoha letech v exilu vynuceném desítkami let krvavých bojů. Situace v zemi bohužel nadále zůstává napjatá a před několika měsíci v mnoha oblastech opět vypuklo násilí. Lidé, s nimiž jsme pracovali, však zatím nejsou v bezprostředním ohrožení.