Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Konečně máme opravdové učebnice

Třináctiletá Elisabeth Ashenafi chodí do šesté třídy školy v etiopské Woininatě, kterou Člověk v tísni postavil v roce 2013. Ještě nikdy nedržela v ruce nic jiného než jednoduché školní příručky a cvičebnice. Když zde letos Člověk v tísni rozdal 200 ilustrovaných učebnic byla nadšená. “Odteď budu víc chodit do naší školní knihovny, abych si v nich mohla číst. Dozvím se určitě spoustu zajímavých informací,” říká. Protože Elisabeth má nejraději hodiny angličtiny, pravděpodobně ji tedy budou bavit barevné učebnice s anglickou gramatikou, při plnění domácích úkolů zase pomůže oxfordský slovník. Ostatně výuka ve Woininatě se zaměřuje právě na angličtinu, protože její znalost jak mezi žáky, tak učiteli je velmi chabá.

“Učebnice, které nám Člověk v tísni daroval, si žáci mezi sebou vzájemně půjčují. Umístili jsme je také do školní knihovny,” vys větluje Tesfaye Kenchela, který ve Woininatě vyučuje už třetím rokem.

Rodiče Elizabeth jsou zemědělci. Jí a její sourozence se snaží podporovat při studiu. “Naše rodina se živí především prodejem ovoce, zeleniny a kávy, občas také rodiče udají nějaké to zvíře na trhu,” vysvětluje Elizabeth. Doma musí pomáhat, ale vždycky si prý najde čas na domácí úkoly.

“Nikdy jsem nevynechával hodiny, učení mě baví,” přidává se k Elizabeth Cherinet Afaw, který také studuje ve Woininatě. “Navíc se mi moc líbí naše nová škola, takže jsem tu každý den, i když zrovna cesta třeba kvůli dešti není jednoduchá.”

Ví, že se musí dobře učit, aby dosáhl svého snu – stát se doktorem. K tomu mu nové učebnice hodně pomohou. A nejen jemu – znamenají příležitost také pro místní učitele. Látka, kterou s dětmi dosud probírali, byla totiž často zastaralá.

Cherinet i Elizabeth budou mít užitek také z kopírovacího stroje na ruční pohon, který škola dostala spolu s učebnicemi. Předtím bylo totiž jediné kopírování učebních materiálů možné ve vzdálených kancelářích školského spolku. Díky novému zařízení si teď učitelé mohou pomůcky do hodin rozmnožovat přímo ve škole.

Distribuce školních pomůcek ve Woininatě je součástí širší pedagogické práce s místními učiteli. Většina z nich již dříve prošla desetidenním kurzem, během nějž se kantoři učili, jak co nejvíce zapojit žáky do vyučování. Cílem je bojovat proti v Etiopii velmi rozšířenému stylu výuky, kdy učitel píše látku na tabuli a žáci po něm pak jen výklad mechanicky opakují. „Jednou z nejdůležitějších věcí, které jsem si během kurzu osvojil, je odlišný pohled na roli učitele jako takového. Dříve jsem si myslel, že učitel má být pro žáky autoritou, která ví všechno. Má být jediným zdrojem poznání, které studenti pouze pasivně přijímají. Kurz mě ale naučil, že je pouhým prostředníkem a studenti jsou aktivní součástí výuky. Navíc, látku se naučí se pouze tehdy, když jsou sami sobě učitelem,“ vys větluje Tesfaye Kenchela.

 

Konečně máme opravdové učebnice | Skutečný dárek

Jeden ze školáků ve Woininatě.

Konečně máme opravdové učebnice | Skutečný dárek
Konečně máme opravdové učebnice | Skutečný dárek

Člověk v tísni rozdal ve Woininatě celkem 90 učebnic pro hodiny angličtiny, 70 učebnic matematiky, 20 fyziky a po 10 učebnicích chemie a amharštiny. Učitelé zase byli rádi za kopírovací stroj na ruční pohon (funguje i bez připojení k elektřině), díky kterému budou moci jednoduše rozmnožovat vyučovací materiály pro své žáky.