Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Kohout nebo slepice – cesta k lepšímu životu

Paní Teshite (na první fotce) z vesnice Hamata na jihu Etiopie se usmívá. Právě se totiž stala čerstvou majitelkou 5 kuřat. „Konečně nakrmím své čtyři děti,“ říká a dodává, že skromné políčko, kde její rodina pěstuje kukuřici a čirok, většinou k obživě nestačí. Rodina paní Teshite tak závisí na každém birru, který je schopná vydělat prodejem na místním trhu.

Člověk v tísni spolupracuje s etiopskou vládou na podpoře zemědělců a zemědělského vzdělávání. Na jihu země jsme podpořili celkem 8 farmářských školících středisek, v nichž se místní zemědělci učí moderním postupům hospodaření se zemědělskou půdou. Rolníci na modelových políčcích zkouší pěstovat nové plodiny nebo používat hnojiva a získaných dovedností pak využijí na svých vlastních pozemcích.

„Samotná podpora farmářů však nestačí. Početné rodiny totiž často mohou obdělávat jen malá políčka, jejichž výnosy rodinu neuživí,“ vysvětluje Veronika Štastná, pracovnice ČvT v Etiopii. Naším cílem je proto dále pomáhat rodinám zemědělců. Jednou z cest je podpora manželek rolníků. „Tyto ženy často zůstávají doma. Nemají totiž možnost jakékoliv výdělečné práce, která by do rodinných rozpočtů přinášela další peníze,“ doplňuje Veronika. V rámci svých aktivit tak Člověk v tísni v září 2013 zajistil celkem 270 kuřat pro 54 žen z těch nejchudších rodin . Poskytnutá kuřata umožní rodinám nejen zlepšit jejich rodinné jídelníčky, ale především zajistit další příjem prodejem nově vychovaných kuřat na místním trhu.

„Chtěla bych moc poděkovat Člověku v tísni a jeho dárcům za kuřata pro naši rodinu,“ říká paní Teshite s drůbeží v náručí. „Díky nim se budeme mít lépe. Znamenají pro nás mimo jiné velkou morální vzpruhu a naději do budoucna.“

 

 

 

Kohout nebo slepice – cesta k lepšímu životu | Skutečný dárek
Kohout nebo slepice – cesta k lepšímu životu | Skutečný dárek