Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Ke zvládnutí studia Ríšovi stačilo změnit obor

S Ríšou pracujeme od roku 2017. V době, kdy k nám přišel, studoval sociální práce na střední škole. Učení ho nebavilo a ani mu moc nešlo. Jeho rodina si navíc procházela těžkým obdobím – otec měl vážné zdravotní problémy, takže nemohl pracovat a rodina se dostala do finanční tísně. Ríšova poslední starost tak byla pokračovat ve studiu. Dělal reparát, musel opakovat ročník, a nakonec se rozhodl studium ukončit.

Přesto si ale uvědomoval, že je důležité mít vzdělání a rozhodl se ve studiu pokračovat jinde. Díky naší službě kariérního poradenství si Ríša našel školu, která mu více vyhovovala, a nastoupil do druhého ročníku na obor kuchař-číšník.

Ke zvládnutí studia Ríšovi stačilo změnit obor | Skutečný dárek

ilustrační foto

Studium probíhalo kvůli pandemii online, musel se tak přizpůsobit novému režimu. To pro něj nebylo zpočátku snadné, ale nakonec všechno zvládl. Závěrečnou práci v posledním ročníku psal na téma Romská kuchyně a jako praktickou zkoušku uvařil tradiční romské holubky.

Ríša udělal velký pokrok. Moc mě potěšilo, že se mu podařilo složit závěrečné zkoušky. Dokonce mě potom pozval na slavnostní předávání výučních listů v kostele,” říká naše kolegyně Dana Slámová, která mu pomáhala s rozhodováním, na jakou školu se přihlásit, a podporovala ho ve studiu.

V současné době Ríša pracuje a s přítelkyní se bude stěhovat do nového bytu.