Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Když je vzdělání luxus, na který nejsou peníze

Mariam Hordofa žije v obci Kara Soditi v Etiopii. Je jejím předsedou a zároveň je členem místního komunitního spolku. Ví, že vzdělání dívek je důležité, a snaží se o tom přesvědčit i své spoluobčany.  

Mariam a jeho kolegové chodí do kostelů, na komunitní setkání a další místa, kde se lidé potkávají, a vysvětlují jim, proč mají své dcery nechat studovat. Minulý rok jsme intenzivně pracovali a snažili jsme se dostat 600 marginalizovaných dívek a dívek s postižením do školy.” 

Skutečný dárek. Když je vzdělání luxus, na který nejsou peníze

Rodiny na jihozápadě Etiopie často nemají dostatek peněz ani na jídlo a léky, vzdělání je proto pro ně luxus, který si nemohou dovolit. Dívky tím ale ztrácí naději na lepší budoucnost a společnost se dostává do cyklické chudoby. Člověk v tísni proto dívky podporuje školními i hygienickými pomůckami. 

„Jsem toho součástí a jsem na to hrdý ” 

Ženy a dívky tvoří polovinu naší společnosti. Vláda a neziskové organizace se je proto snaží vrátit do školy. Jsem toho součástí a jsem na to hrdý,” říká Mariam. 

Význam vzdělání dívek si uvědomuje i Abebe Bogale, učitel na základní škole Koti. Podle něj je ve škole potřeba vybudovat další třídu a toalety, aby bylo studium pro dívky dostupnější. „Projekt CHANGE pomáhá dívkám založit školní klub, kde mohou debatovat o svých právech a problémech. Zároveň je podporuje ve vzdělání a dodává jim vzdělávací i hygienické pomůcky,” popisuje.  

V rámci projektu, který probíhá s podporou FCDO, Člověk v tísni mění životy 9 500 dívek v jihozápadní Etiopii, které by jinak ze vzdělávacího systému už v nízkém věku vypadly.