Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Každý den zasadíme sto stromků

„Všichni jsme se dohodli, že každý den zasadíme alespoň 100 stromků,“ říká pětatřicetiletá Shamune Toriba (na první fotce) a v ruce drží mladý stromek gravelie. V oblasti Shebedino, několik desítek kilometrů vzdálené od jihoetiopského města Awassy, začíná právě další fáze zalesňování. Stromky, které bude Shamune a dalších zhruba 300 místních dobrovolníků několik týdnů sázet, byly vypěstovány díky podpoře dárců Skutečného dárku. Celkem se jedná o 303 000 mladých stromků.

Výsadba dřevin do etiopské krajiny je součástí naší dlouhodobé snahy zastavit odlesňování a erozi půdy v Etiopii. Tato východoafrická země přišla za posledních padesát let o 98% svých zalesněných oblastí. Hlavní příčinou je přelidnění umocněné nevhodnými zemědělskými postupy a také velmi intenzivním používaní dřeva jako paliva.

„V naší vesnici jsme měli problém s erozí, degradací půdy a odlesněním. Na polích se nedalo skoro nic vypěstovat,“ říká Nasure Barasa, který také pomáhá sázet. Problémem byly i přívalové povodně, které oblast sužovaly po větších deštích. “Před čtyřmi lety nás zasáhly ničivé záplavy. Voda přišla zničehonic z vršku tohoto kopce. Odnesla s sebou matku s dcerou, které právě procházely údolím na cestě domů. Bohužel se je nepodařilo zachránit.”

Ve vesnici Bonoya Miride, kde Nasure i Shamune žijí, však začal Člověk v tísni pracovat s místními a spolu s vládními pracovníky jim ukazoval, jak se správně starat o obecní pozemky a jak zabránit tomu, aby deště vyčerpávaly půdu a způsobovaly sesuvy půdy a povodně.

„S pomocí Člověka v tísni jsme ve svazích například vykopávali příčné rýhy, které mají zpomalit vodu tekoucí ze strání a zadržovat drahocennou půdu, nebo v korytech potoků stavěli zábrany, které mají zamezit odplavování půdy“ vysvětluje Shamune a dodává, že výsledky těchto protierozních opatření jsou vidět už dnes – do Miridie už povodně nějakou dobu nedorazily.

Stromky, které nyní vysadí, situaci ještě zlepší. Jedná se o tři hlavní druhy stromů – lesní dřeviny, ovocné stromky, které místní mohou použít k obživě, a pak rychle rostoucí dřeviny, které jsou obzvláště dobré pro zpevnění půdy. Nasure a Shamune tak například sází různé druhy akácií, nimbu, moringu nebo gravelii. Část z nich bude vysázena v okolí protierozních rýh, takže dále zpevní svahy místních kopců a zabrání odplavování orné půdy. Letos vysázené stromky rozšíří oblasti, které se podařilo zalesnit v uplynulých letech. „Podívejte na ten kopec,“ ukazuje Shamune. „Všechna zeleň, která tam roste, je tam díky nám. Je to skvělé!“

„Chtěla bych poděkovat Člověku v tísni a lidem v České republice. Díky Vám jsme získali důležité znalosti, jak se starat o krajinu kolem naší vesnice. Sázení stromků věnujeme spoustu času jako dobrovolníci, ale víme, že to má smysl,“ říká Shamune.

Pořád však ještě zbývá spousta práce. „Pracujeme zatím pouze na jedné straně tohoto kopce,“ vysvětluje Nasure. „Budeme proto rádi, když získáme podporu, abychom mohli v následujících letech pracovat také na dalších místech.“

 

Každý den zasadíme sto stromků | Skutečný dárek

 

Každý den zasadíme sto stromků | Skutečný dárek

 

Každý den zasadíme sto stromků | Skutečný dárek

 

Každý den zasadíme sto stromků | Skutečný dárek

 

Každý den zasadíme sto stromků | Skutečný dárek