Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Kanystry pomáhají lidem přežít období sucha

Etiopie je extrémně suchá země. Většina dešťových srážek zde spadne v průběhu tříměsíčního období dešťů. Po celý zbytek roku je pak sucho. Lidé jsou v této době závislí na vodě, kterou si do svých vesnic vlastnoručně přinášejí v kanystrech.

Baida Hajisaid musela strávit vždy několik hodin denně nošením vody. „Dřív jsme tady měli vrt, ale pak byl dva roky rozbitý. Je to díra do země hluboká přes 200 metrů a my ji neuměli spravit. Vodu jsme tak mohli brát z nedalekého rybníčka a v období sucha jsme museli jezdit až do Alaby, kde jsou čtyři vrty. Museli jsme vyjíždět kolem sedmé ráno, zpátky jsme se vraceli kolem druhé hodiny. Takhle jsme museli jezdit jednou za tři dny, vozili jsme ji na oslíkovi nebo s koňským povozem,“ líčí žena, které s nošením vody pomáhají její tři děti. Vrt se podařilo opravit až inženýrům z organizace Člověk v tísni. „Teď je to mnohem jednodušší. Kromě toho, že máme opravený vrt s nezávadnou vodou, nám tu Člověk v tísni postavil zdravotní středisko,“ říká Baida.

Člověk v tísni v Etiopii rozdává tisíce kanystrů pro rodiny, které jako ta Baidina musí za vodou putovat i dlouhé hodiny. Díky projektu Skutečný dárek jsme mohli začít pomáhat s vodou i v etiopských školách. V osmi z nich jsme rozdali dvě stě kanystrů a čtyřicet čtyřicetilitrových barelů. K dětem se navíc dostala tisícovka mýdel.

Sedmiletý Bafata Imankena chodí do školy, kterou Člověk v tísni postavil v Asore. Velkým problémem bylo podle něj to, že školáci tu neměli žádnou vodu na pití. „I když jsme měli žízeň, museli jsme počkat až domů. Teď tu budeme mít kanystry a bude to tedy jednodušší.“

Podobně to vnímají i učitelé. Agirso Tomato, ředitel školy Loke Abaya, která byla otevřena loni na podzim, si dárku pořízeného z peněz českých dárců velice cení. „Hodně nám to pomůže. Děti budou mít možnost se napít a doufám, že budou při vyučování 

Kanystry pomáhají lidem přežít období sucha | Skutečný dárek
Kanystry pomáhají lidem přežít období sucha | Skutečný dárek