Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

K řece nebo do studny?

Na východě Konga se rozkládá hluboká džungle, v jejíchž útrobách se nacházejí malé i větší vesnice a osady. Dostat se do nich někdy obnáší využití hned několika dopravních prostředků. Cesta letadlem, autem, lodí, motorkou a nakonec pěšky vás dovede do odlehlé vesnice Selebo, jedné z osmi vesnic, kde jsme mohli díky Skutečným dárkům postavit novou studnu. Dohromady znamenají tyto studny přístup k nezávadné vodě pro více než 1 600 domácností.

Sipa chodí k nové studni pro vodu někdy i několikrát denně. Aby ne, má doma šest dětí, z toho jedny dvojčata. Dříve chodila pro vodu do špinavé řeky za vesnicí, ale kvůli špatné kvalitě trpěla celá rodina chronickými průjmy, které způsobovaly dehydrataci a špatné vstřebávání živin z jídla. Díky kratší cestě pro vodu má teď Sipa také více času na pěstování rýže a arašídů, které znamenají živobytí pro její rodinu.

O vesnici vedle, což může v Kongu znamenat také den cesty džunglí, chodí k nové studni pro vodu zase čtyřicetiletá Alu. Ta se živí pěstováním tradičního manioku, který tvoří základ místní stravy. Dříve chodila s ostatními ženami do tůně kus za vesnicí, v obzvláště teplých měsících ale tůň začala zahnívat a široko daleko nebyl jiný zdroj vody. I pro ni znamená nová studna snížení průjmových onemocnění, které jsou v této oblasti třetí nejčastější příčinou úmrtí.

 

 

 

 

K řece nebo do studny? | Skutečný dárek
K řece nebo do studny? | Skutečný dárek

K řece nebo do studny? | Skutečný dárek