Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

K pití i pro zahradu

Když byla v srpnu dokončena studna pro dvanáctitřídku v distriktu Čohi na pouštním severu Afghanistánu, nadšení mezi žáky, učiteli i vedením bylo značné. 

„Naše škola sice nějakou vodu měla, ale bylo jí málo i pro žáky, natož pak na zavlažování školních pozemků. Malou část školního políčka jsme sice zvládli zavlažovat vodou z řeky, té ale zejména v letních měsících bez deště nebylo nikdy dost,“ říká ředitel školy Badruddin. Školu přitom navštěvuje 650 dětí. V omezených prostorách probíhá denně dvojsměnná výuka od brzkého rána až do pozdního odpoledne. Dopoledne patří škola studentkám prvního až po maturitní ročník a menším klukům, odpoledne jsou ve škole jen kluci.

Společnost Člověk v tísni se v rámci Skutečného dárku proto rozhodla škole pomoci při řešení problému s vodou. Nová vrtaná studna je hluboká 120 metrů a umožňuje dětem načerpat si ručně vodu do sytosti v průběhu celého dne. Po vyučování pak nastává prostor pro zavlažování školních políček za pomocí čerpadla.

„Voda na zavlažování nám umožňuje zvelebit okolí školní budovy, pěstovat okrasné stromky, ale i mandloně a zeleninu – například lilek nebo brambory. Umožní nám to mít praktické práce skutečně praktické, navíc vypěstovanou zeleninu máme v plánu prodávat a trochu tak pomoci školnímu rozpočtu,“ vysvětluje nové plány ředitel.

I když se jedná o všeobecnou školu, zemědelský prvek ve vyučování zde hraje zcela zásadní roli. Afganistán je země, kde zemědělství živí přes 80 procent obyvatel. „Jednou bych chtěla mít vlastní mandlový sad, teď jsem ráda, že se můžu ve škole naučit, jak se o stromky správně starat. Bez vody by nic takového nebylo možné,“ potvrzuje důležitost oboru desetiletá Farida. A válkou zničená a zpustošená země dobrou péči potřebuje.

K pití i pro zahradu | Skutečný dárek
 

Čistá voda v Afghánistánu

Jedním z hlavních cílů práce společnosti Člověk v tísni v Afghánistánu je zajištění lepšího přístupu k pitné vodě a celkové zlepšení hygienických návyků. Programy v jednotlivých regionech jsou velmi komplexní. Zahrnují stavby studen, vodovodů, podzemních zásobáren vody a latrín pro školy, nemocnice a domácnosti. Součástí jsou také hygienická školení. Důležité je také vyškolit místní obyvatele, aby byli schopni studny udžovat a pečovat o ně.

Například v horských, tradičně bezpečnostně nestabilních oblastech provincie Paktia ležících na hranici mezi Afghánistánem a Pákistánem společnost Člověk v tísni od jara 2006 realizovala program na obnovu vodních zdrojů kombinovaný s intenzívním hygienickým školením. Výsledkem je 43 nových studní, 151 latrín a 13 chráněných přírodních pramenů. Přístup k pitné vodě se tak zlepšil pro více než 36 000 lidí.