Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Je to velká pomoc

Je to velká pomoc | Skutečný dárek

Je to velká pomoc | Skutečný dárek

Je to velká pomoc | Skutečný dárek

Tajfun úplně zničil náš dům, popadaly taky skoro všechny palmy na naší farmě,“ vzpomíná pan Baltazar Bantilan (na prostřední fotce). Když se před rokem přes vesničku Barangay Cagdarao na Filipínách přehnal nejsilnější tajfun, který kdy zasáhl pevninu, a zanechal za sebou téměř apokalyptickou spoušť, přišel šestapadesátiletý pan Baltazar ze dne na den jak o střechu nad hlavou, tak o veškerý zdroj obživy z palmové plantáže.

Přivydělává si jako truhlář, z malého platu ale musí uživit ženu a čtyři děti. Zatím tedy rodina neměla dost peněz ani na dokončení rekonstrukce svého domu. To se nyní může změnit – díky podpoře Člověka v tísni si pořídil krávu. „Je to velká pomoc,“ říká. „Chtěl bych, aby moje kráva měla co nejdříve telátko.“ Jeho plán vypadá asi takto – následující rok nebo dva bude rozšiřovat stádo, pak jedno zvíře prodá. „Část peněz použiji na dokončení rekonstrukce našeho domu a na vzdělání dvou z mých dětí. Zbytek peněz dám stranou, abychom měli něco málo, pokud by naši rodinu zasáhla další podobná katastrofa.

Pan Baltazar tedy v nejbližších měsících bude hledat vhodného býka na spáření se svým zvířetem. Možná tedy zazvoní u dveří paní Tity Salamidy, která si s naší pomocí pořídila jednoho býčka. „Před katastrofou jsme měli malou farmu se zvířaty a kokosovou plantáží,“ vzpomíná. Tajfun ale plantáž zničil a zvířata musela rodina prodat, aby mohli opravit poničený dům. Teď si díky Skutečnému dárku pořídili býka. „Lidé z Člověka v tísni mi také poradili, jak se o zvíře správně starat a jak poznat, když bude nemocné. Bylo to pro mě velmi užitečné,“ říká paní Salamida. Stejně jako pan Baltazar i ona by chtěla mít v budoucnu více zvířat a prodejem mléka nebo telátek ušetřit něco málo do rodinného rozpočtu.

Člověk v tísni na Filipínách

V oblasti Východního Samaru na Filipínách bylo tajfunem postiženo celkem 20 000 farmářů, kteří se před katastrofou živili například rybolovem nebo měli kokosové plantáže. Díky Skutečnému dárku mohl Člověk v tísni poskytnout celkem 136 rodinám drobnou finanční pomoc (ve výši 4–7 tis. Kč). Tyto finanční dary byly použity na nákup hospodářských zvířat, krmiva nebo materiálu pro stavbu zvířecích přístřešků. Krávy nebo býky si pořídilo celkem 24 rodin. Chov hospodářských zvířat znamená pro mnohé z místních lidí šanci, jak se po dlouhých měsících strávených v nejistotě postavit opět na vlastní nohy.