Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

I přes překážky se Roman nevzdává a jde za svým vysněným oborem

Roman žije s maminkou a dvěma mladšími sourozenci v pražském azylovém domě. I přes ne zrovna ideální zázemí se vždy poctivě učil a ze školy nosil dobré známky. Pak ale přišly hned dvě rány za sebou: byla mu diagnostikována porucha ADHD a kvůli covidu začala distanční výuka.

Jeho rodina si nemohla dovolit počítač, a tak na nějakou dobu ze vzdělávání úplně vypadl, porucha mu navíc doma znesnadňovala soustředění. Začal proto zaostávat za svými spolužáky a na konci osmé třídy propadl z pěti předmětů. 

Skutečný dárek. I přes překážky se Roman nevzdává a jde za svým vysněným oborem

V té době vyhledala rodina pomoc Člověka v tísni. Okamžitě jsme začali s doučováním a půjčili jsme mu počítač, aby se mohl připojovat na výuku. Romanovi se tak podařilo napodruhé ukončit osmou třídu bez pětek.  

Protože už jednou propadl, musel zažádat u ředitele školy o povolení k pokračování do 9. třídy. Roman o úplné ukončení základní školy moc stál. Jeho snem totiž bylo vyučit se kuchařem, a na tomto oboru je ukončení deváté třídy podmínkou. Ředitel školy ale bohužel Romanovi nevyhověl, a tak si mohl Roman podat přihlášku pouze na dvouletý obor kuchařské práce. 

Romana na školu nakonec vzali. Ačkoli to není přesně to pravé ořechové, je rád, že může studovat obor, který je mu blízký. Navíc má plán: v příštím pololetí si chce zažádat o změnu na tříletý obor. Roman je velmi motivovaný, sám nás poprosil, abychom v doučování pokračovali i v tomto roce. V tom jsme mu samozřejmě rádi vyhověli a držíme mu palce, aby se z něj kuchař stal!