Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Fátima teď šije všem na očích

 

Paní Fátimu (pozn. na první fotce) jsem potkala během jednoho z krejčovských kurzů, které Člověk v tísni organizoval pro chudé venkovské ženy v provincii Kuemba,“ říká Marie Wichsová, koordinátorka naší pomoci v Angole. „Od prvního okamžiku si mě získala. Fatima je pracovitá žena a práce na zapůjčeném šicím stroji jí šly od ruky.“ Nejdříve šila oblečky pro svého asi dvouletého syna. Toho nosila s sebou na kurzy zavázaného v šátku na hrudi. Jak se zdokonalovala, začala postupně vyšívat i pro sebe.

Spolu s Fatimou se kurzu pro budoucí švadleny účastnilo dalších 16 žen. O kurz byl velký zájem také proto, že ho vedli zkušení krejčí s mnohaletou praxí. Pro všechny ženy to byla jedinečná příležitost jak si osvojit nové řemeslo a trochu tak přilepšit do rozpočtů svých chudých rodin. Fátima Angelina využila téhle příležitosti beze zbytku. „Když něco pletla v ruce, nosila si rozdělanou práci všude s sebou a pletla třeba, i když jsme si spolu potom povídaly,“ vzpomíná Marie Wichsová.

Když po dvou měsících kurz skončil, dostala paní Fátima stroj, na kterém pracovala, jako dar. O stroj se dobře stará a rozjela díky němu drobnou živnost. „Měla jsem z ní opravdu radost. Když pracovala, dávala si stroj ven, aby to všichni ve vesnici a okolí viděli. Postupně za ní začali chodit první zákazníci,„ říká Marie. Fátima si určila cenu za své služby – zašití roztrženého oblečení, zmenšení či zvětšení oděvu nebo přímo ušití něčeho nového z místních krásných látek.

To všechno je opravdu velký obchodnický úspěch v oblasti, kde něco šít není zvykem. Lidé si obvykle nakupují obnošené oblečení z USA a Evropy přímo na místních trzích. Šikovná Fátima si šitím přivydělá na základní věci jako například olej, sůl nebo mýdlo. Jsou to vítané peníze navíc k výnosu z pole, které vlastní s manželem.

Jménem paní Fátimy a dalších 16 absolventek kurzu šití bychom chtěli poděkovat všem dárcům Skutečného dárku, bez jejichž pomoci by kurz nemohl proběhnout.

Fátima teď šije všem na očích | Skutečný dárek
Fátima teď šije všem na očích | Skutečný dárek