Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Dostal padesát kuřat, teď jich má tři sta. Yin San se díky Skutečnému dárku postavil na vlastní nohy

Pro Yin Sana, farmáře a otce dvou dětí z oblasti Sandan v Kambodži, představuje chov kuřat cestu z bídy. Jen samotná zvířata mu ale lepší život nezaručí, protože se nemá kde naučit, jak o hospodářství pečovat. Pro lidi jako on proto pořádáme školení o chovu, prodeji i financích. Díky tomu se mu podařilo za necelý půlrok znásobit počet svých kuřat z 50 na 300 a postavil se na vlastní nohy.

Na kambodžském venkově, kde Yin San žije, se většina lidí živí právě zemědělstvím. Typické místní plodiny jako kešu oříšky nebo maniok ale jednoduše podléhají výkyvům počasí, tradiční způsob hospodaření navíc není ideální. O půdu jako takovou se farmáři příliš starat neumí. 

Skutečný dárek. Dostal padesát kuřat, teď jich má tři sta. Yin San se díky Skutečnému dárku postavil na vlastní nohy

V našem projektu se tak setkávají farmáři, kteří by rádi začali s chovem kuřat na maso, ale potřebují do začátku pomoci. Učíme je, jak o drůbež pečovat a jak zajistit kvalitu chovu, jak vycházet s penězi, ale také jak se s kuřaty dostat na místní trh. Yin Sanovi se chov velmi daří, a je proto vzorem pro ostatní farmáře, kteří se chodí dívat, jak to na jeho farmě funguje.  

„Předtím jsme neměli přehled o svých výdajích a překračovali jsme svůj rozpočet, ale teď s ním umíme lépe zacházet,“ pochvaluje si nové znalosti o finančním plánování. V budoucnu by svou farmu rád rozšířil, chce ale zůstat jen u chovu kuřat na maso. Věří totiž, že nejlepší výsledky člověk má, když se soustředí jen na jednu věc. „Půjdu na to postupně,“ dodává. 

Pustila se do chovu kuřat, ale nikdo jí neporadil, jak na to 

Kromě Yin Sana jsme pomohli třeba také paní Pa Nary z oblasti Sotnikum. Během pandemie covidu-19 ji potkaly hned dvě neštěstí – její tatínek nemoci podlehl a drobné rodinné podnikání se rozpadlo. Aby své rodině zajistila příjem, rozhodla se začít s chovem kuřat. 

Na začátku o chovu kuřat téměř nic nevěděla. Její příjmy se proto pohybovaly jen kolem 200 tisíc kambodžských rielů (necelých 1 200 korun) za čtyři až šest měsíců práce. Díky Člověku v tísni ale získala technickou i finanční podporu, krmení pro kuřata a zařízení pro kontrolu zdravotního stavu zvířat. Z třiceti kuřat jich tak má téměř 300 a za tři měsíce dokázala vydělat 800 tisíc kambodžských rielů. 

Do pěti let by Pa Nary chtěla chov ještě zdvojnásobit. Jsem velmi vděčná za podporu, kterou mi projekt přinesl. Život mé rodiny se s novým příjmem zlepšil. Brzy bych také ráda obnovila původní rodinné podnikání, aby se naše finanční situace ještě zlepšila.