Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Díky zvířatům z Čech máme mléko a chodíme do školy

Některé kozy a krávy ze Skutečného dárku teď pomáhají dětem v Kongu. Pro 93 dětí, které žijí v sirotčinci spravovaném Mamou Sifou, znamenají kromě mléka i možnost chodit do školy.

Dům pro děti v obci Katana připomíná malou farmu. Dřevěný nízký baráček s dvorkem, kůlnou a vesnickou slaměnou kuchyní a konečně domácí zvířata, která přispívají k lepšímu životu. Od Člověka v tísni dostali na jaře pět krav a deset koz. „Je to pro nás obrovská pomoc, která dětem zajistí část živobytí. Krávy máme výhradně na mléko, z něhož si pak sami vyrábíme sýr a tvaroh,“ pochvaluje si Mama Sifa.

Provoz celého domu je závislý na štědrosti různých dárců. „Peníze sháním, kde se dá. Jenom jídlo pro děti mě stojí tisíc dolarů na měsíc, a tak je skvělé, že máme díky kozám a krávám čerstvé mléko a sýr z vlastní produkce. Každé dítě dostane trochu a zbytek pak prodávám do města, abych na oplátku mohla nakoupit mouku, rýži, ryby, ovoce a zeleninu, kterou děti potřebují," říká Mama Sifa.

„Samozřejmě, že se budeme snažit, aby darované krávy měly i hodně telat, která bychom mohli prodávat. Kozy pak máme výhradně na chov. Chceme kůzlata prodávat a z peněz platit dětem školné a kupovat jídlo. Máme kus pole a vedle koz a krav máme i králíky, slepice a kachny. Děti musí s hospodářstvím pomáhat, ale až když přijdou ze školy," loučí se ředitelka sirotčince.

Kromě toho, že jsou pro ně kozy či krávy nenahraditelným zdrojem příjmů, získávají děti znalosti, jak o zvířata pečovat, jež snad jednou, až opustí brány domova, využijí a v dospělosti snadněji seženou práci.

Díky zvířatům z Čech máme mléko a chodíme do školy | Skutečný dárek
 
Díky zvířatům z Čech máme mléko a chodíme do školy | Skutečný dárek