Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Díky kozám budu moci podporovat svého syna při studiích

Životní osud Elizabeth Jossopové z Namibie nezní jako příběh někoho, komu je teprve 29 let. Ve věku, v němž v Evropě mladé ženy teprve zakládají rodiny, vychovává dva syny. Starší půjde příští rok na střední školu, mladšímu jsou dva roky. Kromě toho si však prošla také řadou těžkých životních zkoušek. Před pěti lety byla diagnostikována jako HIV pozitivní a na nemoc AIDS zemřelo před dvěma lety její malé dítě.

Elizabeth pravidelně užívá antiretrovirální léky a doufá, že se jí podaří co nejvíce oddálit konečné stádium nemoci. „Když jsem se nakazila, mnoho jsem toho o nemoci nevěděla. Také díky podpoře Člověka v tísni, který pro nemocné v naší zemi pořádá osvětové semináře, jsem získala zpět důstojnost a sebedůvěru, kterou jsem ztratila, když jsem onemocněla.“ vypráví.

Její život ale stále není jednoduchý. Nedávno přišla o práci prodavačky a teď se musí všelijak protloukat. V červnu 2013 dostala od Člověka v tísni 5 koz a jednoho kozla. „Zvířata, která jsme paní Jossopové darovali, jí mají pomoci postavit se opět na vlastní nohy. Budou základem budoucího vlastního stáda,“ říká Hana Urbanová, šéfka projektů Člověka v tísni v Namibii. „Domácí zvířata, v nehostiných podmínkách regionu Karas jsou to především kozy, mají pro lidi v Namibii velkou cenu. Prodejem jednoho odchovaného kůzlete na místním trhu může Elizabeth výrazně zlepšit finanční situaci své rodiny.“

Tři měsíce po předávce se zvířatům paní Jossopové daří dobře. Elizabeth už ví, co udělá, až se narodí první kůzlata. „Můj nejstarší syn je velmi chytrý a dobře se učí, proto se mu povedlo dostat se na střední školu. Jsem na něj hrdá a díky příjmům ze svého nového stádečka koz ho teď budu moci při studiu finančně podporovat,“ usmívá se Elizabeth.

 

 

(říjen 2013)

Díky kozám budu moci podporovat svého syna při studiích | Skutečný dárek
Díky kozám budu moci podporovat svého syna při studiích | Skutečný dárek