Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Darované kozy představují naději pro starý pár

Vesnici Anandapuram East, ležící na severu Srí Lanky, těžce postihla občanská válka jako mnoho dalších v okolí. Během 26 let trvajícího konfliktu, mezi hnutím tamilských separatistů a vládními silami, se musely tisíce rodin mnohokrát přesouvat do bezpečí, až nakonec skončily ve velkém uprchlickém táboře s 300 000 lidmi. Zpět do své vesnice se mohly navrátit až v dubnu 2010.

Paní Suntharalingam Puvaneshwary zvěrstva války prožila na vlastní kůži spolu se svým 68letým manželem. Dodnes mají oči pro pláč, když si vzpomenou na nejmladšího ze tří synů. 24letý chlapec, který se o ně během války staral, je stále pohřešovaný. Paní Suntharalingam jej nepřestává hledat přes nejrůznější organizace. Sama si navíc při útěku poranila nohu a musí teď chodit o berli.

Před válkou rodina žila šťastně. O výdělek se postaralo 20tihlavé stádo koz a sezonní práce syna. Během války byl ale jejich dům úplně zničen a zvířata také nepřežila. Zpočátku jim neziskové organizace nabídly pomoc ve formě hotovosti, která na chvíli pokryla jejich nejakutnější potřeby včetně materiálu na stavbu malého přístřešku na místě jejich původního domu.

Paní Suntharalingam s manželem nyní řeší svoji budoucnost. Kvůli vysokému věku již nemohou pracovat a dva starší synové žijí samostatně se svými rodinami. Když Člověk v tísni nabídl tomuto staršímu páru pomoc při obnově jejich živobytí, oba byli nesmírně šťastni. Ihned věděli, že se chtějí vrátit k chovu koz. Ty jim dříve dávaly potřebné mléko, jehož přebytky prodávali na trhu spolu s kůzlaty. Aby měla paní Suntharalingam jistotu, že jim cenná zvířata zakoupená díky dárcům Skutečného dárku neodběhnou přes plot k sousedům, dostaly nové přírůstky na krk dřevěnou ohlávku.

Darované kozy představují naději pro starý pár | Skutečný dárek
Darované kozy představují naději pro starý pár | Skutečný dárek