Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Darovaná ovce zlepší náš život

Mít své hospodářství je v Etiopii výhra. V zemi, kde se stále více než 80 procent populace živí zemědělstvím, je domácí zvířectvo cenným majetkem. Pěstování plodin je závislé na mnoha faktorech, například na odolnosti plodin vůči suchu a škůdcům. V souboji s obtížnými místními podmínkami etiopští zemědělci často prohrávají a ze svých malých políček o výměře půl hektaru jen stěží uživí rodinu. Pěstování pouze několika odrůd plodin znamená také jednostrannou stravu, což je problém především pro děti. Přebytky obvykle nejsou anebo je není jak uskladnit, tudíž na případný prodej zbývá velice málo. Na pořízení masa nebo mléčných produktů nejsou peníze.

Proto se letos Člověk v tísni rozhodl distribuovat v etiopské oblasti Shebadino kozy a ovce chudým vesničanům. Podmínkou bylo, že se se svými sousedy domluví tak, aby ze zvířat mělo prospěch co nejvíce domácností. Getachew Asiso, otec čtyř dětí, byl jedním z příjemců:„Naše ovečka byla nejdříve malá a hubená. Postupně jsme ji vykrmovali a teď už se chystáme ji prodat, až bude výhodná cena na trhu. Se sousedy máme vytvořenou kooperativu a dohoda je taková, že polovinu částky z prodeje dám do této kooperativy. Za zbytek peněz si koupíme další ovečku, zase ji vykrmíme a prodáme. Pak máme v plánu si pořídit kuřata, která nám ponesou vejce. Děti tak budou mít lepší stravu, budeme jim moci dát i maso. A až budeme kuřata prodávat, zase dáme část peněz do kooperativy,“po pisuje Getachew, jak se komunita domluvila. Jedna ovečka tak postupně výrazně zlepší život mnoha rodin.

Podobné plány má ve vedlejší vesnici i Timo Kiya. Říká, že mu je 35 let, ale těžká práce mu let přidala. Podle jeho slov je ovečka zdravá, vykrmená a bude pro jeho domácnost znamenat výraznou pomoc: „Žiju sám se svými rodiči a nemáme, jak bychom si přilepšili. O ovečku se dobře staráme, doufám, že to potěší ty, kteří nám pomohli. My tady děláme všechno pro to, abychom zlepšili naše životy a chci velice poděkovat těm, kteří na nás myslí.“

Darovaná ovce zlepší náš život | Skutečný dárek
Darovaná ovce zlepší náš život | Skutečný dárek
Darovaná ovce zlepší náš život | Skutečný dárek